Jak długo średnio trwa ból zęba po wypełnieniu?

Jak długo średnio trwa ból zęba po wypełnieniu?

Jak długo przeciętnie trwa ból zęba po wypełnieniu? Ogólnie rzecz biorąc, trwa on około dwóch do trzech tygodni. Jeśli jednak po tym okresie nadal odczuwasz ból, powinieneś skontaktować się z dentystą. Twoje wypełnienie może być pęknięte lub miazga w zębie może być w stanie zapalnym. Ból powinien ustąpić samoistnie w ciągu dwóch do trzech tygodni. Jeśli po dwóch tygodniach zauważysz, że ząb sprawia Ci ból, skontaktuj się z dentystą i poinformuj go o tym.

Zapalenie miazgi

Zapalenie miazgi po wypełnieniu może wystąpić z wielu powodów, w tym odwracalności procesu lub nieodwracalności problemu. Uszkodzenie miazgi może być zarówno odwracalne, jak i nieodwracalne i wymaga leczenia kanałowego lub terapii miazgi w celu przywrócenia zdrowia zęba. Zapalenie miazgi może przebiegać bezobjawowo lub towarzyszyć mu ból, a w ciężkich przypadkach może prowadzić do powstania ropnia lub utraty struktury zęba i kości. Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu.

W wielu badaniach sprawdzano, jak miazga zębowa człowieka reaguje na zakażenie drobnoustrojami. Drobnoustroje w jamie ustnej wywołują wrodzone i adaptacyjne reakcje immunologiczne w celu zwalczenia tych patogenów. Podczas odpowiedzi zapalnej odontoblasty wykazują ekspresję iNOS i 3-nitrotyrozyny, co wskazuje na uszkodzenie komórek. Dodatkowo zwiększona ekspresja 3-NT oznacza większe stężenie peroksynitryn, które mogą zaburzać fosforylację oksydacyjną lub regulację transkrypcyjną tworzenia macierzy zębiny.

Na szczęście zapalenie miazgi zębowej jest odwracalne, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wychwycone. Zapalenie zwykle zaczyna się jako zlokalizowany stan zapalny, który może być odwracalny lub nie, ale nieleczony może przejść w zakażenie. Jeśli infekcja rozprzestrzeniła się na sąsiednie zęby, może spowodować inne problemy, takie jak ropne zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowych lub ropienie mózgu. W cięższych przypadkach zapalenie miazgi może prowadzić do zakrzepicy zatoki jamistej i zapalenia tkanki łącznej oczodołu.

Zapalenie miazgi po wypełnieniu może wystąpić, gdy istnieje ubytek. W takim przypadku zapalenie zwykle ustępuje samoistnie po usunięciu ubytku i wypełnieniu zęba. W przypadkach cięższych stanów zapalnych zalecana jest ekstrakcja zęba. W międzyczasie można przyjmować środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Odpowiednie leczenie może całkowicie wyeliminować zapalenie miazgi. Stan zapalny ustąpi w ciągu około dwóch tygodni.

W początkowych stadiach próchnicy dochodzi do zwiększenia ochronnego wypływu płynu na zewnątrz kanalików zębinowych. Ponadto wiadomo, że neuropeptydy uwalniane przez wewnątrzpłatkowe czuciowe aferentne włókna nerwowe zwiększają ciśnienie wewnątrzpłatkowe. Wreszcie, większa liczba mikroorganizmów wnika do zęba nieżywotnego niż żywotnego, powodując zwiększony poziom enzymów zapalnych w miazdze.

Pęknięte wypełnienia

Kiedy zabieg stomatologiczny przebiega nieprawidłowo, ząb pacjenta może odczuwać wrażliwość, która może utrzymywać się przez tygodnie, a nawet miesiące po zabiegu. Nieprawidłowo założone wypełnienie może również pęknąć podczas żucia, pozostawiając ząb odsłonięty. Może to powodować ból i infekcje jamy ustnej. Dentysta może naprawić wypełnienie lub zalecić inne, bardziej odpowiednie dla danego zęba.

Ból zęba wokół wypełnienia jest często spowodowany głęboką próchnicą, która może ulec zakażeniu i wymagać leczenia kanałowego lub ekstrakcji. Pęknięcie wypełnienia może być również problemem w przypadku bardzo wrażliwych zębów, umożliwiając bakteriom dostanie się do przestrzeni. Może to podrażnić wrażliwą miazgę wewnątrz zęba. Dlatego pęknięcie wypełnienia może prowadzić do bólu zęba.

Z czasem Twoje wypełnienie może zacząć pękać, wyszczerbić się, a nawet złamać. Problemy te mogą wystąpić bez objawów, ale Twój dentysta będzie w stanie wcześnie wykryć wszelkie potencjalne problemy. Eksplorator jest specjalnym narzędziem używanym do badania krawędzi wypełnienia i poszukiwania wszelkich szczelin lub przestrzeni, przez które bakterie mogą dostać się do zęba. Gdy tak się stanie, wypełnienie ulegnie zakażeniu i będziesz odczuwać ból przez co najmniej sześć miesięcy.

Gdy ból jest intensywny, dentysta może zalecić leczenie, które pomoże złagodzić dyskomfort. Stabilizacja jest najczęstszą opcją leczenia zespołu pękniętego zęba. W ciężkich przypadkach dentysta może zalecić zabieg kanałowy lub wszczepienie implantu. Inną opcją leczenia jest wymiana mostu lub korony. Podczas gdy stabilizacja złagodzi ból, leczenie nie będzie trwałe.

Ból może być wskazówką, że rozwinął się ubytek. Jeśli ząb ma ubytek, wypełnienie może być źle dopasowane lub popękane. Twój dentysta może naprawić wypełnienie, aby zmniejszyć ból i przywrócić go do zdrowego stanu. Poza tym, ból zęba nie powinien trwać długo, jeśli nie towarzyszą mu inne problemy. Jeśli jednak utrzymuje się, jest to prawdopodobnie znak, że masz ubytek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top