Co robić, gdy ząb wyrasta z boku dziąsła

Co robić, gdy ząb wyrasta z boku dziąsła

We wczesnym stadium, luźny ząb może być leczony przez rodzica lub dentystę. Twój dentysta może doradzić, jak ustabilizować ząb i umówi Cię na wizytę, jeśli podejrzewasz problem. Jeśli ząb dziecka wydaje się luźny, zanim w pełni wyłoni się z dziąsła, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dentysta wyjaśni również, jak należy postępować z zębem zatrzymanym.

zęby ektopowe

Jeśli u Twojego dziecka występuje problem z zębem wyrastającym z boku dziąsła, warto umówić się na wizytę u dentysty. Chociaż zęby ektopowe można pozostawić bez leczenia, leczenie jest łatwiejsze, gdy problem zostanie wcześnie wykryty. Regularne wizyty u dentysty i stworzenie wygodnego domu dla zębów to ważne czynniki. Wczesna diagnoza zapobiegnie dalszym uszkodzeniom jamy ustnej dziecka i może pomóc mu poczuć się pewniej w szkole.

Istnieją dwa główne rodzaje zębów bocznych. Jeden jest klasyfikowany jako ektopowy, podczas gdy drugi jest poważnie zrotowany. Ząb ektopowy wyrasta w niewłaściwym miejscu, a drugi jest poważnie zrotowany. Każdy z tych stanów może wymagać leczenia, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu sąsiedniego zęba przedtrzonowego i wynikającemu z tego stłoczeniu pozostałych zębów. Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj leczenia jest potrzebny, należy umówić się na wizytę u ortodonty.

zęby zatrzymane

Gdy ząb nie wyrzyna się prawidłowo, określa się go mianem zęba zatrzymanego. Zęby te nie przeszły jeszcze przez linię dziąseł i pozostają w kości lub tkance dziąsłowej. Sytuacja ta może powodować wiele problemów stomatologicznych i zdrowotnych, ale istnieją pewne powszechne sposoby leczenia zębów zatrzymanych. Oto niektóre z nich. Najpierw należy ustalić, co było przyczyną powstania zęba zatrzymanego.

Jeśli ząb ma pozycję uderzoną, proces leczenia jest inny niż w przypadku wrastania zęba. Wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, aby określić położenie zębów zatrzymanych. Pozycja zębów zatrzymanych może być trudna do oceny bez zdjęcia rentgenowskiego, ale ortodonta może wykorzystać te informacje do opracowania planu leczenia. Jeśli ząb jest zbyt mocno zatrzymany, może być konieczna jego ekstrakcja.

Opcje leczenia

Opcje leczenia, gdy ząb wyrasta z boku, są różne dla każdego przypadku. Najbardziej zachowawczymi metodami leczenia są zabiegi niechirurgiczne, podczas gdy bardziej agresywne zabiegi wymagają operacji. Dentysta lub inny pracownik służby zdrowia może ocenić Twój przypadek i zalecić leczenie. Specjalista może być w stanie określić przyczynę problemu i zalecić plan leczenia. Jeśli masz ząb, który powoduje recesję dziąseł, powinieneś niezwłocznie udać się do dentysty, aby uzyskać fachową opinię.

Zapalenie tkanki wokół trzeciego trzonowca nazywane jest zapaleniem okołowierzchołkowym. U większości osób z zapaleniem okołowierzchołkowym płat tkanki dziąsłowej częściowo pokrywa koronę wyrastającego zęba. Jeśli ten płat rozrośnie się i ulegnie zakażeniu, lekarz może zalecić jego usunięcie. Inne objawy zapalenia okostnej to obrzęk, ból i nieświeży oddech. Jeśli cierpisz na chorobę dziąseł, możesz również odczuwać ból w zębie obok zęba mądrości.

Zdjęcia rentgenowskie zębów

Zdjęcia rentgenowskie zębów, dziąseł i kości mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu problemów stomatologicznych. Mogą być również przydatne w znalezieniu litej narośli, torbieli lub nieprawidłowo ułożonego zęba. Lekarz dentysta może wykorzystać rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne do określenia, czy zęby wymagają wyrwania lub czy uległy uszkodzeniu. Lekarz stomatolog może również zalecić wykonanie zdjęć rentgenowskich nowym pacjentom i mogą one być pomocne w określeniu, czy konieczne jest wykonanie prac stomatologicznych.

Chociaż zdjęć rentgenowskich nie wykonuje się rutynowo u dzieci, są one często konieczne w przypadku osób z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia problemów stomatologicznych. Osoby o wrażliwym odruchu wymiotnym mogą skorzystać z tego typu badania, a jest ono stosunkowo szybkie i bezbolesne. Większość pacjentów nie jest narażona na promieniowanie po badaniu i nie ma żadnych skutków ubocznych. Panoramiczne zdjęcia rentgenowskie są również odpowiednie dla bardzo małych dzieci, ponieważ nie wymagają umieszczania filmu w ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top