Jak rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia

Jak rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia

Twoje dziecko może zacząć częściej płakać, mieć trudności ze snem i wydawać się marudne bardziej niż zwykle. Chociaż jest to normalne, nie jest to czas na alarm. U niemowląt w wieku od trzech do dwunastu miesięcy nie należy traktować tego jako ząbkowanie. Jeśli te objawy utrzymują się po tym czasie, możesz chcieć skontaktować się z pediatrą, aby wykluczyć poważniejszy stan. Poniżej wymieniono oznaki i objawy wyrzynania się zębów u niemowlęcia.

Objawy

Twoje dziecko prawdopodobnie doświadczy bólu i dyskomfortu podczas wyrzynania pierwszego zęba, a także trudności ze snem i jedzeniem. Choć są to objawy ząbkowania, nie należy wpadać w panikę. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż trzy miesiące, objawy te są najprawdopodobniej normalne. Jeśli się utrzymują, skontaktuj się z pediatrą. Objawy te są zazwyczaj nieszkodliwe, ale rodzice powinni zawsze zwracać na nie uwagę. Objawy te mogą wskazywać na problem i aby się upewnić, najlepiej udać się do lekarza.

Po pierwsze, sprawdź, czy nie ma bólu dziąseł. Mały pączek może być pierwszym zębem. Jeśli na dziąśle pojawi się niebieski osad z płynu, jest to pęcherz ząbkowania lub torbiel erupcyjna. Są one normalne i ustąpią same bez leczenia. Jeśli wyrastające zęby są czerwone i spuchnięte, możesz mieć do czynienia z infekcją ucha. Inne oznaki to m.in. szarpanie ucha. Ból ucha może przyjść i odejść lub być odroczony.

Objawy

Wyrzynanie się zębów jest powszechną częścią rozwoju niemowlęcia, ale może mu towarzyszyć dyskomfort i ból. Chociaż ząbkowanie jest nieuniknioną częścią dzieciństwa, rodzice mogą się zaniepokoić, jeśli ich dziecko doświadcza tych objawów. Na szczęście objawy te miną, a dziecko wyrobi sobie solidną rutynę higieny jamy ustnej. Jeśli jednak ząbkowanie spowodowało, że dziecko jest rozdrażnione lub nadmiernie senne, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza.

Kiedy dzieci mają około sześciu do ośmiu miesięcy, zaczynają wyrastać im pierwsze zęby, zwane siekaczami. Objawy wyrzynania się zębów mogą zacząć się jeszcze przed tym czasem. Poszarpane krawędzie zębów mogą naciskać na linię dziąseł, powodując ból i dyskomfort. Dziecko może żuć swoje ręce i zabawki w celu złagodzenia bólu i odwrócenia uwagi, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że dziecko ma w pobliżu bezpieczną zabawkę do żucia.

Przyczyny

Pierwsze zęby pojawiają się u niemowląt około trzeciego miesiąca życia. Wyrastają one etapami. Klasyczne dolne zęby nazywane są kołkami, po nich następują górne zęby środkowe. Pozostałe zęby wyrzynają się w ciągu około dwóch lat. W tym czasie niemowlę może również odczuwać lekką drażliwość i brak apetytu. Niektóre z tych objawów mogą być związane z poważną chorobą, taką jak próchnica.

Jedną z przyczyn ząbkowania jest nadmierne wydzielanie śliny. Ślina ta jest produkowana przez wzmożone ruchy mięśni w jamie ustnej, które symulują żucie. Nadmierna ilość śliny wywołuje kneblowanie i kaszel, a także nadal zwilża jamę ustną niemowlęcia. Może również powodować wysypkę wokół ust. Rodzice powinni unikać karmienia w nocy. Jednak gorączka i biegunka nie zawsze są związane z ząbkowaniem.

Profilaktyka

Profilaktyka wyrzynania się zębów u niemowląt jest koniecznością, jeśli dziecko ma mieć zdrowe zęby, gdy dorośnie. Należy skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym w celu omówienia najlepszego sposobu zapobiegania temu schorzeniu oraz tego, co należy zrobić, gdy zęby zaczną pojawiać się po raz pierwszy. Przestrzegając tych zaleceń profilaktycznych, zęby dziecka pozostaną zdrowe przez długi czas i pomogą zapobiec wszelkim komplikacjom w miarę ich wzrostu.

Aby pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów, dobra higiena jamy ustnej jest ważna od momentu narodzin. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów to dobre nawyki, które należy wcześnie wyrobić. Nie należy pozwalać dziecku na karmienie się do woli ani pozostawiać go bez opieki z butelką. Ząbkowanie zaczyna się zwykle między czwartym a szóstym miesiącem życia. W tym czasie możesz zauważyć zaczerwienione dziąsła i zwiększony przepływ śliny. Możesz również wypróbować pierścienie na ząbkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top