Jak usunąć zęba w domu?

Jak usunąć zęba w domu?

Jeśli zastanawiasz się, „Jak mogę usunąć zęba w domu?” nie jesteś sam. Wiele osób uważa, że sedacja jest skutecznym sposobem na wyrwanie zęba, możesz również stosować okłady z lodu, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli jednak martwisz się o ból i dyskomfort związany z ekstrakcją, nie jesteś sam. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do bezpiecznego i udanego usunięcia zęba w domu.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z centrumdentystyczne.com

Złamanie korzenia jest najczęstszym powikłaniem śródoperacyjnym (podczas zabiegu)

Złamanie korzenia podczas ekstrakcji zęba może mieć kilka powikłań, w tym ból, obrzęk lub infekcję. Do złamania może dojść również w przypadku zastosowania nadmiernej siły podczas ekstrakcji. Jeśli korzeń zostanie zatrzymany w zatoce szczękowej, lekarz powinien zostać ostrzeżony o potencjalnym powikłaniu i skierować pacjenta do specjalisty. W przypadku stwierdzenia zatrzymanego korzenia lekarz stomatolog musi niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia, czy można go usunąć, czy też konieczne jest jego ponowne wszczepienie.

Ryzyko związane ze złamaniem korzenia podczas ekstrakcji zęba zależy od rodzaju ekstrakcji i rodzaju wykonanego zabiegu chirurgicznego. W obecnym badaniu tylko u ośmiu pacjentów wystąpiło krwawienie śródoperacyjne, co jest znacznie wyższe niż zgłaszany zakres od 0,2% do 5,8%. Jednak Bui i wsp. stwierdzili, że w ich badaniu dotyczącym wiekowych trzecich trzonowców wystąpił wskaźnik powikłań wynoszący 0,6%. Zmienność zgłaszanych wskaźników można przypisać różnym definicjom krwawienia i parametrom stosowanym do jego oszacowania.

Najczęstsze powikłania śródoperacyjne (podczas zabiegu) związane są z urazem tkanek miękkich lub struktur naczyniowych. Chociaż podwiązanie krwawiących naczyń w jamie nosowej lub kanale żuchwy jest rzadko konieczne, nie jest zalecane w przypadku obecności uszkodzonego naczynia. Inne techniki, w tym elektrokauteryzacja i pakowanie za pomocą Surgicel(R) mogą kontrolować krwawienie śródoperacyjne.

Najczęstsze powikłania śródoperacyjne (podczas zabiegu) ekstrakcji zęba to: utrata zęba/korzenia, uszkodzenie sąsiednich zębów i uraz tkanek miękkich. Inne powikłania śród- i pooperacyjne to: krwotok, suchy zębodół, infekcje lub uszkodzenie nerwów. Jeśli u pacjenta wystąpi powikłanie, które wykracza poza poziom umiejętności lekarza, konieczne jest skierowanie na dalsze leczenie.

Jednym z powodów, dla których złamanie korzenia stanowi tak poważne ryzyko, jest fakt, że kość otaczająca korzeń zęba jest cienka jak papier. Jeśli korzeń zęba zostanie odsłonięty podczas ekstrakcji, może się złamać na kawałki, co może doprowadzić do powstania otworu między jamą ustną a zatokami. Podczas gdy małe otwory zagoją się same, większe będą musiały zostać zamknięte przez chirurga jamy ustnej i szczękowej.

Zimne kompresy i okłady z lodu mogą zmniejszyć obrzęk

Podczas odrętwienia, pacjenci mogą stosować okłady z lodu lub zimne kompresy na dotknięty obszar. Metody te zmniejszają obrzęk poprzez zmniejszenie objętości płynu w organizmie. Pacjenci powinni jednak unikać spania z okładem z lodu na policzku. Jeśli nie jest to możliwe, dentysta może zalecić zastosowanie ciepła na ten obszar. Ogrzewanie tego obszaru również zmniejszy obrzęk. Najlepiej jednak robić to tylko w godzinach czuwania.

Aby zrobić okład z lodu, użyj małej kostki lodu lub torebki z mrożonymi warzywami. Mniejsze warzywa będą lepiej przylegać do skóry, więc użyj tych mniejszych. Jeśli używasz mrożonek, pamiętaj o wypełnieniu foremek do kostek lodu, aby mieć zapas. Możesz również użyć wilgotnego ręcznika. Umieść zwilżony ręcznik wewnątrz zamykanej plastikowej torby. Umieścić plastikową torbę w zamrażarce na około 15 minut.

Po ekstrakcji prawdopodobnie zauważysz pewien obrzęk. Możesz się krępować mówić lub uśmiechać publicznie, ale będziesz mógł powrócić do normalnych czynności. Część twarzy, z której usunięto ząb, może być również tkliwa, ale z czasem ponownie spuchnie. Stosowanie okładów z lodu na to miejsce może zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Dentysta może również zalecić spanie z uniesioną głową przez co najmniej 15 minut co godzinę, aż opuchlizna ustąpi.

Inną alternatywą dla okładów z lodu i zimnych okładów po usunięciu zęba jest stosowanie okładów z ciepła. Takie okłady cieplne są dostępne w aptekach. Można również zastosować butelkę z gorącą wodą lub zwilżoną wazeliną ścierkę do naczyń. Metody te powinny być stosowane w ciągu 48 do 72 godzin po usunięciu zęba i należy je stosować jednorazowo przez około 20 minut. Jeśli obrzęk nie ustąpi w ciągu doby, należy skonsultować się z dentystą w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Jeśli okłady z zimna i lodu nie pomogły Ci w powrocie do zdrowia po usunięciu zęba, możesz zamiast nich zastosować torebki z herbatą. Torebki z herbatą są wilgotne i należy je owinąć wilgotną gazą. Następnego dnia możesz wrócić do swoich normalnych zajęć. Przestrzegając tych instrukcji, szybciej wrócisz do zdrowia i zachowasz czystość w jamie ustnej. Po ustąpieniu obrzęku należy powrócić do normalnych czynności.

Sedacja to świetny sposób na ekstrakcję zęba w domu

Kiedy trzeba usunąć ząb, najczęstszym sposobem jest sedacja. Dentysta może zastosować te same leki, które są używane do znieczulenia ogólnego, aby Cię znieczulić. Ten rodzaj sedacji jest bardzo bezpieczny, ale nadal może nieść ze sobą ryzyko. Niektóre osoby cierpiące na schorzenia medyczne lub bezdech senny nie są kandydatami do zastosowania sedacji. Zanim jednak zdecydujesz się pójść pod nóż, Twój dentysta powinien przejrzeć historię Twojego zdrowia i określić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zastosowania sedacji. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, zapytaj, jakie dawki powinieneś przyjmować i jaka jest zalecana dawka.

Najczęściej stosowanymi środkami uspokajającymi w stomatologii sedacyjnej są benzodiazepiny. Leki te blokują reakcje chemiczne, które powodują strach i niepokój. Chirurg stomatologiczny przepisze lek odpowiedni dla danej sytuacji. Wspólne nazwy marek obejmują Klonopin, Halcion i Valium. Leki uspokajające mogą sprawić, że zabieg będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy. Znieczulają one usta, więc poczujesz się zrelaksowany i spokojny.

Innym świetnym sposobem na usunięcie zęba w domu jest sedacja. Środek uspokajający stłumi Twój odruch knebla i sprawi, że zabieg będzie szybszy i łatwiejszy. Jeśli wolisz, możesz również zdecydować się na przyjęcie środka uspokajającego podczas wykonywania zabiegu przez dentystę. Jeśli obawiasz się, że ten zabieg wpłynie na Twoje życie, rozważ towarzyszenie Ci przez przyjaciela lub członka rodziny.

Do znieczulenia jamy ustnej podczas usuwania zęba stosuje się podtlenek azotu i tlen. Różni się to od znieczulenia ogólnego, które sprawia, że pacjent czuje się całkowicie nieprzytomny. W trakcie znieczulenia ogólnego nie można się pobudzić. Znieczulenie ogólne wymaga również intensywnego monitorowania serca i oddechu. Sedacja dożylna nie jest niebezpieczna i można po niej samodzielnie prowadzić samochód do domu. Jeśli nie może Pan/Pani zasnąć, to należy spróbować podtlenku azotu.

Środek uspokajający zwykle zaczyna działać na około godzinę przed zabiegiem. Niektórzy ludzie wolą przyjmować leki w gabinecie stomatologicznym, a inni we własnym domu. Jeśli zdecydujesz się na sedację w domu, pamiętaj, aby zorganizować godnego zaufania kierowcę, który odwiezie Cię do domu. Po powrocie do domu można wykonywać swoje zwykłe czynności. Należy tylko pamiętać o zachowaniu spokoju i nie prowadzić samochodu w stanie uspokojenia.

Właściwa pielęgnacja zęba po usunięciu zęba

Po usunięciu zęba ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ten obszar. Twoje usta mogą być wrażliwe, więc po zabiegu delikatnie je wyszczotkuj. Weź również leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami dentysty. Mogą one zapobiegać infekcji, więc upewnij się, że kontynuujesz ich przyjmowanie nawet po ustąpieniu objawów. W przypadku wystąpienia bólu, gorączki lub drenażu wokół miejsca ekstrakcji należy natychmiast skontaktować się z dentystą lub udać się na szpitalną izbę przyjęć.

Po ekstrakcji należy unikać żucia zęba, ponieważ może to spowodować większe krwawienie, stan zapalny i obrzęk. Może to również opóźnić proces gojenia. Najlepiej spożywać bardziej miękkie pokarmy lub płyny, aby zapobiec infekcji. Można również żuć miękkie pokarmy, takie jak jogurt, lody lub sos jabłkowy. Ponadto ważne jest, aby pić dużo wody i utrzymywać jamę ustną w czystości.

Po ekstrakcji można rozpocząć szczotkowanie i nitkowanie pozostałych zębów. Szczotkowanie pozostałych zębów należy rozpocząć dzień po zabiegu, ale nie należy szczotkować obszaru w pobliżu miejsca ekstrakcji. Możesz wyczyścić język, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu lub smaku. Jeśli jesteś w stanie umyć pozostałe zęby, możesz rozpocząć czyszczenie gniazda kilka dni później.

Jeśli miałeś/aś ekstrakcję zęba, mogą zostać Ci przepisane leki przeciwbólowe. Twój dentysta przepisze Ci acetaminofen, ale niektórzy pacjenci mogą wymagać silniejszych leków. Mogą być również przepisane okłady z lodu w celu zmniejszenia obrzęku. Okłady z lodu można wykonać poprzez umieszczenie lodu w plastikowej torebce i owinięcie jej cienkim ręcznikiem. Przyłóż lód do policzka na 10 minut, następnie wyjmij go i powtarzaj przez pięć minut, aż zniknie.

Nie należy szczotkować miejsca po ekstrakcji zęba. Miejsce ekstrakcji będzie bolało, a krwawienie może utrzymywać się nawet przez kilka godzin po zabiegu. Można jednak użyć leczniczego płynu do płukania jamy ustnej, aby oczyścić miejsce ekstrakcji. Jest to również bardzo ważne, jeśli masz jakikolwiek rodzaj nadciśnienia. Ponadto w ciągu pierwszych 24 godzin nie powinieneś używać płynu do płukania ust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top