Spuchnięty policzek po ekstrakcji zęba – co robić

Jak stosować paracetamol po ekstrakcji zęba

Spuchnięty policzek po ekstrakcji zęba – co robić? Jeśli po usunięciu zęba pojawi się obrzęk twarzy lub jamy ustnej, może to być znak, że doszło do powikłania. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest ból i obrzęk. Możesz jednak zapobiec lub zmniejszyć obrzęk, stosując następujące proste techniki:

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z dentanet.pl

Zapalenie zatok

Jeśli doświadczasz obrzęku wokół oczu lub policzków po ekstrakcji zęba, możliwe, że masz infekcję zatok. Zapalenie zatok to infekcja wypełnionych powietrzem jam znajdujących się w twarzy i szyi. Objawy zapalenia zatok obejmują żółty lub zielony śluz wypływający z nosa i ból twarzy. Czasami problem ten może również prowadzić do astmy lub halitozy. Poniżej wymieniono objawy zapalenia zatok.

Obrzęk policzka po usunięciu zęba – infekcja zębowa jest najczęstszym powikłaniem zapalenia zatok czołowych. W takich przypadkach konieczne jest poszukiwanie diagnostyczne w celu wykluczenia innych schorzeń. Wśród rozpoznań różnicowych wymienia się pourazowy i chirurgiczny ubytek przedniej ściany antralnej, nietypową chorobę zatoki szczękowej, infekcję stomatologiczną oraz dacryocystitis.

Pericoronitis

Obrzęk policzka po ekstrakcji zęba – objaw pericoronitis – jest częstym powikłaniem po ekstrakcji zęba trzonowego. Chociaż infekcja nie jest na ogół poważna, może zagrażać życiu i prowadzić do poważnych powikłań, w tym anginy Ludwiga, niedrożności dróg oddechowych i ciężkiego zakażenia krwi. Niezwykle ważne jest, aby od razu zająć się objawami zapalenia okostnej.

Ostre zapalenie okostnej można leczyć środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty lub wizytą u stomatologa. W przypadku utrzymującego się dyskomfortu można również użyć irygatora do wody doustnej, aby wypłukać zanieczyszczenia uwięzione pod operculum. Ciepły roztwór wody słonej również może działać kojąco, a rozcieńczony nadtlenek wodoru może zmniejszyć ilość bakterii. W ciężkich przypadkach może być konieczna wizyta u dentysty. Do usunięcia płata dziąsła nie jest konieczne znieczulenie miejscowe.

Niedoczynność tarczycy

Obrzęk policzka po usunięciu zęba jest objawem różnych zaburzeń, w tym niedoczynności tarczycy. W najcięższych przypadkach policzki mogą spuchnąć i ulec zapaleniu. Obrzęk może być również objawem leżącego u podstaw złamania kości. Jeśli wystąpi silny obrzęk, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Inne przyczyny spuchniętego policzka po usunięciu zęba to zakażenie i zaburzenia równowagi hormonalnej.

Jednym z pierwszych objawów niedoczynności tarczycy jest spuchnięty policzek po usunięciu zęba. Może to skutkować wrażliwością na zimno, skłonnością do upadków i odczuwaniem zmęczenia. Kolejne objawy niedoczynności tarczycy to zaparcia i ochrypły głos. Objawowe leczenie niedoczynności tarczycy wymaga okresowych badań kontrolnych. Należy również upewnić się, że otrzymujemy odpowiednią dawkę leku. Dawka ta może się zmieniać z czasem.

Krwawienie po usunięciu zęba

Jeśli krwawienie po usunięciu zęba nie ustaje, możesz mieć poważne kłopoty. W jamie ustnej nie ma prawidłowego krzepnięcia krwi i możesz odczuwać ekstremalny ból. W takich sytuacjach należy natychmiast skontaktować się z dentystą lub wezwać karetkę. Poniżej wymieniono kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc zatrzymać krwawienie. Poniżej wymieniono niektóre z objawów, na które powinieneś uważać. Jeśli po usunięciu zęba wystąpi krwawienie, należy natychmiast skontaktować się z dentystą.

Po pierwsze, unikaj alkoholu i palenia papierosów. Nie powinieneś także podejmować żadnych energicznych ćwiczeń fizycznych ani czynności, które ustawiają głowę pod niskim lub poziomym kątem. Jeśli to możliwe, należy spać z podniesioną głową przez dwa do trzech dni po zabiegu. Pomoże to kontrolować krwawienie i utrzymać zdrowe ciśnienie krwi. Po usunięciu zęba może również wystąpić opuchlizna. Jest to normalne, ale nie stanowi to poważnego problemu, jeśli zastosujesz się do poniższych zaleceń.

Obrzęk pooperacyjny

Obrzęk policzka po ekstrakcji zęba może być spowodowany kilkoma przyczynami. Pierwszym z nich jest reakcja na sam zabieg. Pomijając inwazyjny charakter ekstrakcji zęba, obrzęk trwa zwykle kilka dni. Można go zminimalizować stosując lód lub wilgotne ciepło na dotkniętym obszarze. Oprócz oblodzenia, w razie potrzeby można również zastosować ciepło na policzku. Wilgotne ciepło może pomóc w zniknięciu obrzęku w ciągu pierwszych 36 godzin.

Inną możliwą przyczyną spuchniętego policzka jest torbiel rosnąca na chorym korzeniu zęba. Dentysta może zdecydować się na jej usunięcie. Ewentualnie może wykonać zabieg bez nacinania, aby zmniejszyć szpik w ranie. Chociaż ta metoda może być bolesna, jest niezwykle korzystna w przywracaniu symetrii twarzy. Obrzęk zwykle zmniejsza się dwu- lub trzykrotnie w objętości po pięciu minutach.

Terapia ciepłem

Instrukcje pooperacyjne dotyczące ekstrakcji zęba zazwyczaj nie obejmują terapii z zastosowaniem zimna/lodu. Jednak wielu klinicystów uważa, że stosowanie lodu lub zimna pomaga zmniejszyć obrzęk. Inne środki pooperacyjne obejmują uniesienie głowy za pomocą poduszki lub ustawienie głowy w pozycji pionowej. Jest to bezpieczna metoda, którą można stosować w celu zmniejszenia obrzęku po ekstrakcji zęba. Zmniejsza ona również ból. Dodatkowo można rozważyć zażycie nienarkotycznego środka przeciwbólowego w celu złagodzenia obrzęku.

Chociaż zimne aplikacje mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku, mogą również spowodować sztywność i ból. Przykładanie do policzka poduszki grzewczej lub butelki z zimną wodą jest jedną z opcji łagodzenia obrzęku i bólu. Upewnij się, że używasz kremu nawilżającego przed zastosowaniem ciepła, i umieść gruby ręcznik między źródłem ciepła a skórą. Zastosuj ciepło przez 20 minut na raz, a następnie zdejmij je na taką samą ilość czasu. Powtarzaj tę procedurę co najmniej kilka razy w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top