Jak długo po wypadnięciu millipedy wyrastają zęby stałe?

Czym jest filowanie zębów u dorosłych?

Istnieje wiele mitów na temat tego, co dzieje się z zębami millipedy po ich wypadnięciu. Mity te oparte są na błędnych przekonaniach dotyczących ich diety i zwyczajów. Oto kilka faktów o millipedach:

Wspólne miejsca, w których można znaleźć millipedy w Michigan

Zazwyczaj millipedy występują na zewnątrz. Żywią się rozkładającą się materią roślinną i rzadko atakują rosnące rośliny. Czasami jednak stają się liczne w pomieszczeniach. W takich przypadkach konieczne może być podjęcie działań mających na celu kontrolę ich populacji. Jednym ze sposobów jest wyeliminowanie wilgotnych miejsc, w których mogą się ukryć i zwiększenie wilgotności w miejscach, do których nie mogą dotrzeć. Jeśli obawiasz się, że Twoje podwórko jest rajem dla millipedów, sprawdź glebę wokół roślin doniczkowych.

Możesz użyć pestycydów, aby zabić te owady, ale jest to konieczne tylko wtedy, gdy masz dużą infestację w pomieszczeniach. Cyflutryna, sprzedawana w produktach dla właścicieli domów i przez komercyjnych aplikatorów, może być stosowana na roślinach zewnętrznych. Innym sposobem na kontrolowanie ich w pomieszczeniach jest użycie odkurzacza. Metoda ta jest skuteczna w pomieszczeniach i ma wiele zalet.

Rodzaje stonóg

Pomimo spłaszczonego ciała i jednej pary odnóży na segment, stonogi mają paskudny zwyczaj uwalniania trującej substancji, gdy są niepokojone lub zagrożone. Chociaż nie gryzą ani nie żądlą, niektóre gatunki są w stanie rozpylać toksyny nawet w odległości 80 cm od swojego ciała. Wydzieliny te mogą również powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

Chociaż nie kłują ani nie gryzą, niektóre gatunki millipedów wydzielają felernie pachnący płyn, który może powodować podrażnienia skóry. Jeśli nadepniesz na millipedę, ciecz ta uwolni się i może być bardzo drażniąca. Dlatego najlepiej jest unikać kontaktu z millipedami z gołymi rękami i stopami. O ile nie jesteś pewien, że są nieszkodliwe, najlepiej pozbyć się ich jak najszybciej.

Siedlisko

Siedlisko milliped po wyrośnięciu zębów stałych jest stosunkowo zróżnicowane, choć większość linii znajduje się w szybkim stadium ewolucji. Wśród nich wyróżnia się Polydesmida, która jest wybitnie zróżnicowana i dobrze znana ze zdolności do wbijania klina, co pozwala im na podział nisz ekologicznych. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w faunie tropikalnej. Milipedy różnią się także wielkością, a wśród gatunków znajdują się m.in. subkortykalne Europejczyki i arborystyczne Amerykanki. Jednak tryb życia żuliformy jest chyba najbardziej rozpoznawalny.

Oprócz wspomnianych wcześniej zdolności do zmiany siedliska, millipedy są klasyfikowane do dwóch rzędów: Glomerida, które są w dużej mierze holarktyczne, i Sphaerotheriida, które są przede wszystkim afrotropikalne i indoaryjskie. W porównaniu z karaczanami i pająkami, millipedy mają mniej opływowe ciała i mniej gęsto zwapniałe kutikulki. Choć wiele z nich ma płaskie, zaokrąglone głowy, większość ma elastyczne kutikulki i ściśliwe ciała, co ułatwia im manewrowanie w glebie. Polyzoniida, z drugiej strony, mają stożkowate lub klinowate segmenty przednie.

Dieta

Stonogi i milipedy są stawonogami wielosegmentowymi, ale stonogi nie mają jadowitych przednich odnóży. Różnica polega na ich narządach gębowych, które są żuwaczkami i mają parę czułków. W miarę wzrostu zrzucają skórę i przy każdym przepoczwarzeniu dodają nowe odnóża.

Milipedy to przede wszystkim detrytoryści, czyli martwe organizmy. Zwykle żywią się rozkładającą się roślinnością, taką jak liście i mszyce, ale niektóre gatunki zjadają żywe rośliny. Pomimo swojej nazwy, millipedy składają jaja, które wykluwają się w ciągu kilku tygodni. Na początku młode millipedy mają tylko trzy pary odnóży, które rosną i są wymieniane podczas każdego moltowania.

Wyrastanie zębów stałych

Proces rozwoju zębów stałych następuje po naturalnej utracie zębów pierwotnych. Wyrastanie zębów stałych powoduje czasem obrzęk dziąseł. Może to wyglądać jak bąbel na dziąśle i przybrać niebieskawy kolor. Problem ten ustępuje wraz z pojawieniem się zębów stałych. Jeśli jednak ząbek dziecięcy jeszcze nie wypadł, to za nim mogą się jeszcze tworzyć zęby.

U dzieci z początkiem wyrzynania się zębów stałych stwierdzono zwiększone wydzielanie śluzu w dziąsłach i jamach nosowych. U dzieci tych występował również umiarkowany katar i przekrwienie nosa. Ponadto śluz ściekał do gardła, powodując kaszel gardłowy. Badania krwi nie potwierdziły jednak obecności procesu zapalnego. Chociaż wyniki są wstępne, badanie sugeruje, że te warunki mogą prowadzić do pojawienia się próchnicy u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top