Jak odróżnić ząb mleczny od stałego

Jak odróżnić ząb mleczny od stałego

Jaka jest różnica między zębem mlecznym a stałym? Te zęby mają duże komory miazgi i są widoczne, gdy obok nich wyrastają zęby stałe. Są również mniej gęsto pokryte szkliwem niż ich stałe odpowiedniki i mogą rozwijać się w nich ubytki i infekcje, pomimo cieńszego szkliwa. W poniższym artykule omówimy niektóre cechy różniące te dwa rodzaje zębów.

Zęby mleczne mają duże komory miazgi

Podobnie jak zęby stałe, zęby mleczne są mniejsze i mniej trwałe niż zęby stałe. Ponieważ rozwijają się wcześnie, zęby mleczne mają cieńsze szkliwo, co czyni je podatnymi na ubytki i ścieranie w wyniku zgrzytania zębami. Mają one jednak kilka ważnych cech, które sprawiają, że warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Na początek, każdy ząb zawiera komorę miazgi, w której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne niezbędne do rozwoju zęba. Chociaż dorosłe zęby zawierają znacznie mniej miazgi niż zęby mleczne, miękka miazga w zębach mlecznych może ulec zakażeniu i spowodować ubytki.

Komora miazgi zębów mlecznych jest większa niż zębów dorosłych, co czyni je podatnymi na infekcje i stany zapalne. W naszej klinice Stellar Kids Dentistry zajmujemy się leczeniem ubytków u dzieci. Wczesne wykrycie i leczenie może zapobiec próchnicy zębów i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Oto kilka ważnych faktów na temat zębów mlecznych. I nie zapomnij odwiedzić naszej praktyki, jeśli zauważysz któryś z poniższych objawów:

Pierwszy trzonowiec żuchwy jest jedynym z dwóch trzonowców z komorami miazgi o dużych rozmiarach. Ten trzonowiec ma średnią odległość między szczeliną centralną a dnem komory miazgi. Drugi trzonowiec żuchwy ma znacznie mniejszą odległość szczeliny centralnej – 5,54 mm. Wyniki te są uderzające, ale istnieje wiele innych czynników, które wpływają na wielkość komory miazgi.

Zęby mleczne nazywane są również zębami młodymi i mlecznymi. W przeciwieństwie do swoich stałych odpowiedników, zęby mleczne wypadają do jedenastego roku życia. Zastępują je zęby stałe, które zazwyczaj funkcjonują przez całe życie. Jednak zęby mleczne nie muszą być czymś złym. Dzięki nim nasze uśmiechy wyglądają jaśniej i są bardziej atrakcyjne. Być może zaskoczy Cię fakt, że zęby mleczne mają duże komory miazgi.

Pełnią one ważne funkcje do czasu przejęcia ich przez zęby stałe

Podczas gdy zęby stałe się formują, zęby mleczne pozostają w swojej tymczasowej pozycji. Podczas gdy zęby stałe naciskają na korzenie zębów pierwotnych, te ulegają stopniowemu rozpuszczeniu i są ruchome. Wypadają, gdy uzębienie wtórne wychodzi przez dziąsło tuż za zębami pierwotnymi. Zęby pierwotne nie rozpuszczają się i nie wypadają w oczekiwanym czasie i nie wymagają interwencji chirurgicznej. Nowe zęby zajmują swoją właściwą pozycję w szczęce.

Podczas gdy zęby stałe nabierają kształtu, zęby mleczne pełnią ważne funkcje do czasu, gdy przyjdzie czas na ich usunięcie. Zęby te utrzymują przestrzeń dla wyrastających zębów stałych i pomagają w prawidłowym rozwoju twarzy. Ponadto zapobiegają zapadaniu się kości szczęki, co może nawet spowodować zapadnięcie się łuku zębowego. Ważne jest więc, aby zachować zęby mleczne do czasu pojawienia się zębów stałych. Jest to najlepszy czas na oczyszczanie jamy ustnej dziecka.

Główną funkcją zębów mlecznych jest torowanie drogi do wzrostu zębów stałych. Właściwa pielęgnacja zębów mlecznych zapewni zdrowy wzrost zębów stałych. Wizyta u specjalisty stomatologa pozwoli uzyskać więcej informacji na temat tego, jak dbać o zęby mleczne. Gdy zajmą one swoje właściwe miejsce w jamie ustnej, zęby stałe w końcu je przejmą i staną się częścią życia Twojego dziecka. Jeśli nie zadbasz o zęby mleczne, prawdopodobnie będziesz mieć później kilka problemów stomatologicznych.

Oprócz roli w rozwoju, zęby mleczne odgrywają również ważną rolę w żuciu pokarmów i zapewnieniu prawidłowego trawienia. Wprowadzenie dziecku stałego pokarmu ułatwia mu połykanie pokarmu, co jest ważne dla jego wzrostu i ogólnego zdrowia. Przeżuwanie zapobiega również przejadaniu się, które może prowadzić do otyłości. Nie mogą one jednak zastąpić zębów stałych w jamie ustnej osoby dorosłej. Jeśli nie będziesz regularnie szczotkować i nitkować zębów mlecznych, w końcu wypadną.

Zęby mleczne są niewielkich rozmiarów i wyrastają bardzo wcześnie w życiu dziecka. Ze względu na swój rozmiar nie mieszczą się w szczęce dorosłego człowieka. Składają się z 20 zębów, podczas gdy zęby stałe mają ich 32. Zębom pierwotnym lub mlecznym towarzyszą dwie pary górnych i dolnych siekaczy w każdej szczęce. Trzeci zestaw zębów mlecznych nazywany jest pierwszymi trzonowcami.

Oprócz pełnienia funkcji życiowych do czasu wyrżnięcia się zęba stałego, zęby mleczne odgrywają również istotną rolę w kierowaniu wyrzynaniem się zębów stałych. Gdy wyrastają zęby stałe, napierają na korzenie zębów mlecznych i topią je lub resorbują. Ostatecznie zęby te zostają zastąpione przez zęby stałe. Zęby te odpowiadają za prawidłowy rozwój zgryzu i mowy dziecka.

Mają duże komory miazgi

Zęby mleczne, zwane też pierwotnymi, bardzo różnią się od swoich stałych odpowiedników. Zęby mleczne są znacznie bardziej miękkie i cieńsze niż ich stałe odpowiedniki. Ponieważ są tak miękkie, są podatne na ubytki i inne problemy stomatologiczne. Ponieważ są tak cienkie, łatwiej je też uszkodzić i narażać na pękanie i ścieranie. Dowiedz się, jak rozpoznać różnicę między tymi dwoma rodzajami zębów i jak uniknąć związanych z nimi problemów.

Główną różnicę między zębem stałym a mlecznym można zauważyć, patrząc na ich strukturę. Zęby stałe mają bardziej wyrazisty kolor i dłuższe korzenie niż zęby mleczne. Są też położone bardziej dziąsłowo. Zęby mleczne nie mają mamelonów. Ich korzenie są większe i bardziej cylindryczne niż korzenie ich stałych odpowiedników i są położone bardziej przydziąsłowo. Ponieważ zęby mleczne dopiero się kształtują, łatwiej wypadają i nie są tak trwałe jak ich stałe odpowiedniki.

Oprócz wielkości zębów, kolejną różnicą pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi jest ich położenie. Zęby mleczne nie mieszczą się w szczęce dorosłego człowieka, ponieważ są zbyt małe. W miarę jak dziecko rośnie, kość szczęki rozszerza się i pojawiają się przerwy między zębami. Zęby mleczne pojawiają się zazwyczaj jako pierwsze, a stałe później. Dlatego ważne jest, aby znać wiek zębów dziecka przy ich rozpoznawaniu.

Pierwszy zestaw zębów w ustach dziecka w końcu wypada. Zazwyczaj wypadają one między 6 a 12 rokiem życia. Drugi zestaw zębów stałych zaczyna wyrastać około szóstego roku życia, a do czasu ukończenia roku większość dzieci ma już wszystkie zęby mleczne. Zaczynają się również pojawiać trzecie zęby trzonowe. W miarę wzrostu, mogą one zacząć stłaczać inne zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top