Jak poradzić sobie z pierwszymi dniami noszenia aparatu ortodontycznego

Płytka nazębna - jak się jej pozbyć?

Jak poradzić sobie z pierwszymi dniami noszenia aparatu ortodontycznego? Oto kilka wskazówek. Zacznij od unikania żucia twardych i lepkich pokarmów. Unikaj jedzenia wszystkiego, co ma metalowe części, w tym długopisów. Pamiętaj, aby szczotkować i nitkować zęby. Upewnij się, że masz zestaw podróżny spakowany w niezbędne przedmioty. Nie chcesz przecież zgubić swojego aparatu ortodontycznego! Oto kilka dodatkowych wskazówek.

Unikanie twardych i lepkich pokarmów

Pierwsze kilka dni po założeniu aparatu ortodontycznego są najbardziej krytyczne. Twarde i lepkie pokarmy mogą uszkodzić aparat. Twarde, żujące pokarmy mogą dostać się do zamków, drutów i ekspanderów i trudno je dokładnie wyczyścić. Ludzie mają również tendencję do nieświadomego żucia długopisów i paznokci, co może uszkodzić aparat ortodontyczny. Twarde, lepkie pokarmy spowodują złamanie zamków i drutów, więc należy ich unikać. Aby uzyskać miękkie jedzenie, spróbuj je ugotować.

Chociaż aparat ortodontyczny można zdjąć i wyczyścić, należy unikać pokarmów żujących lub klejących. Mogą one uszkodzić aparat ortodontyczny i wymagają specjalnej pielęgnacji. Unikaj również pokarmów, które przyklejają się do aparatu, takich jak skórki od pizzy, całe marchewki i twarde cukierki. Możesz nadal je jeść, ale staraj się wgryzać w nie tylnymi zębami. Należy również unikać żucia takich produktów jak kukurydza na kolbie, która zawiera dużo twardego materiału.

Unikanie żucia ciał obcych

W pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego należy unikać żucia lepkich, twardych lub pokrytych gumą pokarmów. Lepkie pokarmy mogą utknąć w zamkach i drutach i mogą uszkodzić aparat. Ponadto należy unikać żucia ołówków lub paznokci, które mogą uszkodzić aparat. Należy również unikać żucia obcych przedmiotów, takich jak monety, klucze i ołówki. Jeśli nie możesz uniknąć żucia takich przedmiotów, skontaktuj się z ortodontą w sprawie ewentualnych uszkodzeń.

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego pojawi się bolesność i tkliwość zębów. Aby je złagodzić, zastosuj Advil lub ciepłą słoną wodę do płukania jamy ustnej. Natychmiast zgłaszaj stomatologowi wszelkie wypadki, które mogą uszkodzić aparat ortodontyczny. Może zostać przepisany ochraniacz na usta, aby przykryć aparat ortodontyczny i zapobiec jego zniszczeniu przez przedmioty zewnętrzne. Należy również dokładnie szczotkować zęby, co najmniej dwa razy dziennie, szczoteczką o miękkim włosiu.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów jest nadal kluczowe dla zdrowia jamy ustnej. Używanie szczoteczki międzyzębowej (zwanej również proxabrush) jest doskonałym sposobem na utrzymanie higieny jamy ustnej. Te małe, cylindryczne szczoteczki są szczególnie przydatne do czyszczenia przestrzeni między zębami i usuwania pokarmu, który utknął w aparacie ortodontycznym. Nitkowanie zębów po posiłkach jest również koniecznością, ponieważ pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła.

Nitkowanie jest szczególnie trudne, gdy masz aparat ortodontyczny. Aby ułatwić to zadanie, można użyć nawlekaczy do nici dentystycznej, które przewlekają nić między zębami a łukiem ortodontycznym. Ich działanie polega na wyciągnięciu niewielkiego odcinka nici z dozownika i przesunięciu go w górę i w dół po przedniej części każdego zęba. Należy uważać, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na łuki zębowe podczas nitkowania. W przypadku wystąpienia krwawienia po użyciu nawlekacza do nici dentystycznej, należy skontaktować się z gabinetem Dr. Browna w celu wymiany.

Pakowanie zestawu podróżnego z niezbędnikami aparatu ortodontycznego

Dobrym pomysłem jest spakowanie zestawu podróżnego z niezbędnikami aparatu ortodontycznego, jeśli wyjeżdżasz na kilka dni. Dobrze jest mieć pod ręką kilka dodatkowych szczoteczek do zębów, pastę do zębów i płyn do płukania ust zwalczający próchnicę. Warto też spakować podróżne lusterko, aby móc łatwo sprawdzić swój wygląd. Jeśli planujesz zatrzymać się w hotelu, nosząc aparat ortodontyczny, zabierz ze sobą podróżny flosser i pastę do zębów.

Kompaktowe lusterko pomoże Ci uniknąć utknięcia jedzenia w aparacie. Możesz również spakować kilka chusteczek higienicznych na wypadek, gdybyś się ślinił. Kilka dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych pomoże Ci poradzić sobie z początkowym bólem związanym z noszeniem aparatu ortodontycznego i dyskomfortem związanym z procesem regulacji. Spakuj niewielki termometr podróżny i gumkę do monitorowania postępów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top