Co robić, gdy dziąsło odchodzi od zęba

Co robić, gdy dziąsło odchodzi od zęba

W tym artykule omówione zostaną opcje leczenia cofających się dziąseł, w tym Naturalne środki zaradcze, Chirurgia oraz Opieka po zabiegu skalingu i root planingu. Dowiesz się również o ryzyku i korzyściach wynikających z każdej opcji leczenia. Oto kilka ogólnych wskazówek, co należy zrobić, gdy dziąsło odchodzi od zęba. Wykorzystanie tkanki dziąsła wokół chorego zęba jako materiału do przeszczepu może być korzystne w wielu przypadkach.

Zabiegi na cofające się dziąsła

Jeśli dziąsła w jamie ustnej zaczynają odrywać się od zębów, jest to znane jako cofające się zapalenie dziąseł. Stan ten odsłania korzeń zęba i może prowadzić do infekcji oraz nieprzyjemnej wrażliwości zębów. Przyczyny cofania się dziąseł obejmują niewłaściwą higienę jamy ustnej, używanie tytoniu, zgrzytanie zębami i wiek. Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła stają się zbyt cienkie, nadszedł czas, aby uzyskać profesjonalną pomoc. Zabiegi na cofające się dziąsła mogą pomóc Ci uniknąć dalszej recesji.

Naturalne środki

Olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa i goździk, mogą pomóc w powstrzymaniu recesji dziąseł. Mięta pieprzowa może na przykład zwalczać choroby przyzębia i zapobiegać rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Goździk natomiast jest olejkiem dezynfekującym, który może zwalczać choroby przyzębia. Możesz również użyć olejku eterycznego z eukaliptusa, rozcieńczonego w wodzie i nałożonego na dziąsła. Olejki eteryczne można również łączyć w celu uzyskania dodatkowych efektów.

Chirurgia

Istnieje wiele rodzajów operacji na chirurgię, gdy dziąsło odchodzi od zęba. Jedna procedura nazywa się przeszczepem tkanki łącznej. W tym zabiegu wycina się płat skóry na dachu jamy ustnej, a następnie pobiera się zdrową tkankę z banku tkanek. Następnie chirurg umieszcza tkankę na odsłoniętym korzeniu zęba i zszywa ją na miejscu. Ten zabieg jest najbardziej odpowiedni dla pacjentów z cienkimi dziąsłami, które znajdują się poza strefą uśmiechu.

Opieka po skalingu i root planingu

Opieka po skalingu i root planingu ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia udanego leczenia. Po zabiegu ważne jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej, np. szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie. Jeśli palisz, postaraj się przestać, ponieważ może to znacząco wpłynąć na czas rekonwalescencji. Twój dentysta może również zasugerować przyszłe głębokie czyszczenie. Pamiętaj o regularnych przeglądach stomatologicznych i unikaj palenia.

Aloes

Korzyści płynące ze stosowania aloesu są liczne. Jego centralna tkanka śluzowa i obwodowe komórki osłonowe pęczka wytwarzają przezroczysty żel. Żel ten jest ważnym składnikiem różnych produktów medycznych i kosmetycznych. Posiada wiele właściwości przeciwzapalnych, takich jak witamina C, która bierze udział w produkcji kolagenu i elastyny. Jest również doskonałym źródłem antyoksydantów i stanowi doskonały naturalny domowy środek na bolące dziąsła.

Użycie krzemienia

Użycie krzemienia i stali do przecięcia dziąsła to jedna z metod usuwania zapalenia dziąseł, która może być dość skuteczna, jeśli zostanie wykonana odpowiednio wcześnie. Jak widać, choroba dziąseł ma wiele poważnych konsekwencji i jest łatwo uleczalna, jeśli zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Aby zapobiec chorobom dziąseł, należy praktykować właściwą higienę jamy ustnej poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł może nawet przejść w chorobę dziąseł, która jest bolesna.

Nadmierne szczotkowanie

Jeśli dziąsła odchodzą od zęba, problemem jest nadmierne szczotkowanie. Nadmierne szczotkowanie może uszkodzić szkliwo zębów, czyli warstwę ochronną, która chroni zęby przed ubytkami. Nadmierne szczotkowanie może również odsłonić zębinę, bardzo wrażliwy obszar zęba. To sprawia, że zęby są podatne na próchnicę i uporczywe przebarwienia. Na szczęście istnieją sposoby, aby naprawić szkody. Jeśli dziąsła cofnęły się zbyt daleko, może być konieczne zaprzestanie szczotkowania na jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top