Jak wygląda chirurgiczne usunięcie zęba?

Co robić w przypadku poluzowania się implantu zęba

Jeśli miałeś usunięty ząb mądrości, prawdopodobnie zastanawiałeś się jak będzie on wyglądał po zabiegu. Gniazdo zęba goi się w ciągu tygodnia lub dwóch, ale naprawa tkanki i kości wokół zęba może trwać dłużej. Ponadto Twój uśmiech może nie być idealny. Twój dentysta może wyjaśnić ten proces bardziej szczegółowo. Najpierw jednak przyjrzyjmy się, czego można się spodziewać podczas rekonwalescencji.

Prosta ekstrakcja

Jeśli zdarzył Ci się nagły wypadek stomatologiczny i musisz usunąć ząb, możesz zastanawiać się, jak można przeprowadzić prostą ekstrakcję. Istnieje wiele możliwości przeprowadzenia tego zabiegu, które mogą obejmować podtlenek azotu, doustne środki uspokajające, a nawet sedację dożylną. Pacjenci, którzy wybiorą podtlenek azotu lub sedację doustną, mogą po zabiegu samodzielnie prowadzić samochód do domu. Pacjenci, którzy wybiorą inne formy sedacji, takie jak sedacja dożylna, będą potrzebowali kierowcy na czas zabiegu.

Podczas zwykłej ekstrakcji dentysta znieczula obszar wokół zęba, aby nie bolał podczas ekstrakcji. Podczas ekstrakcji chirurgicznej chirurg może być zmuszony do przecięcia tkanki dziąsła lub usunięcia przeszkadzającej kości. Większość pacjentów nie odczuwa bólu podczas zabiegu, ale mogą oni odczuwać nacisk lub słyszeć zgrzytanie kości i zębów. Dla niektórych osób ekstrakcje są bolesne. W takim przypadku należy poinformować o tym chirurga stomatologa, aby mógł podać więcej środka znieczulającego.

Po zwykłej ekstrakcji prawdopodobnie wystąpi obrzęk. Opuchlizna różni się w zależności od osoby, ale może obejmować usta, szczękę, a nawet obszar pod oczami. Opuchlizna ustępuje zazwyczaj w ciągu 48 do 72 godzin, w zależności od wielkości ekstrakcji. Ważne jest, aby przestrzegać wszelkich zaleceń dotyczących opieki po ekstrakcji, przekazanych przez dentystę, w tym unikać energicznych zajęć lub ćwiczeń. W przypadku silnego bólu lub obrzęku warto natychmiast skontaktować się z dentystą.

Po zwykłej ekstrakcji należy unikać plucia, ssania, używania słomek do picia lub picia do czasu ustania krwawienia. Dodatkowo należy unikać palenia papierosów. Palenie dodatkowo zwiększy ryzyko zakażenia. Lekkie krwawienie będzie się prawdopodobnie utrzymywać przez następne 24 godziny. Następnie, należy powstrzymać się od mówienia lub picia słomek. Po 24 godzinach można powrócić do normalnych czynności. Jednak przez kilka dni nie należy podejmować prób forsownych aktywności.

Ekstrakcja chirurgiczna

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda chirurgiczne usunięcie zęba, oto czego należy się spodziewać. Podczas zabiegu dentysta utworzy płat tkanki dziąsłowej, który umożliwi dostęp do korzenia zęba. Następnie płat ten zostanie zamknięty szwami. Jeśli obawiasz się, że ząb może wypaść, podczas zabiegu będziesz chciał mieć otwarte oczy. Pomoże to uniknąć połknięcia lub wdychania zęba po zabiegu.

Po ekstrakcji obszar wokół miejsca ekstrakcji będzie opuchnięty, obolały i trudny do oczyszczenia. Lekarz stomatolog zaleci higienę jamy ustnej, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Antybiotyki zostaną jednak podane tylko w przypadku wystąpienia zakażenia, które wymaga leczenia. Usta mogą puchnąć, zwłaszcza w okolicy policzków. W takim przypadku możesz ugryźć bawełnianą gazę, aby zmniejszyć obrzęk. Jeśli po zabiegu utrzymuje się krwawienie, należy unikać jedzenia i picia gorących lub zimnych potraw.

Niektóre zabiegi stomatologiczne wymagają przeprowadzenia ekstrakcji chirurgicznej przez dentystę. Chirurg szczękowy jest ekspertem w wykonywaniu tego zabiegu. Zabiegi te mogą być niebezpieczne, ale wyszkolony chirurg ustny może je bezpiecznie wykonać. Wyszkolony chirurg ustny wykona małe nacięcie w dziąśle, usunie ząb i upewni się, że korzenie pozostaną nienaruszone. W niektórych przypadkach ząb może ulec rozpadowi na mniejsze części, a w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia bólu zostanie podane znieczulenie.

Chirurgiczne usunięcie zęba wygląda jak zwykła ekstrakcja, ale niektórzy pacjenci odczuwają ból lub krwawienie po zabiegu. Na szczęście istnieją obecnie nowoczesne techniki pozwalające na usunięcie zęba przy minimalnym ryzyku bólu. Po ekstrakcji, obszar wokół zęba będzie potrzebował czasu na zagojenie i odzyskanie zdrowia. Postępuj zgodnie z instrukcjami swojego dentysty po zabiegu. Jeśli doświadczasz uporczywego bólu lub krwawienia, natychmiast zadzwoń do swojego dentysty. Ból i obrzęk mogą sprawić, że zabieg będzie bardzo bolesny.

Ryzyko

Z poddaniem się zabiegowi chirurgicznemu usunięcia zęba wiążą się pewne zagrożenia. Pacjenci powinni zaplanować kilka dni wolnego od pracy i unikać uciążliwych aktywności po zabiegu. Ponadto, pacjenci mogą nie być w stanie prowadzić pojazdów przez 24 do 48 godzin po poddaniu się ogólnej lub dożylnej sedacji. Zabieg prawdopodobnie potrwa od jednej do dwóch godzin i pozostawi u pacjentów uczucie lekkiego zamroczenia.

W większości zabiegów stomatologicznych stosuje się znieczulenie miejscowe, ale w niektórych przypadkach zamiast niego można zastosować znieczulenie ogólne. Znieczulenie pomaga zmniejszyć ból związany z zabiegiem, ale może powodować pewne skutki uboczne, takie jak nudności i zawroty głowy. Chociaż istnieje niewielkie ryzyko śmierci podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym, jest ono bardzo rzadkie i wynosi zaledwie jeden na sto tysięcy do dwustu tysięcy przypadków. Ponadto brak zęba może mieć wpływ na inne zdrowe zęby w jamie ustnej i może wymagać dalszych prac stomatologicznych.

Powikłania, które mogą pojawić się podczas zabiegu, obejmują zakażenie i uszkodzenie tkanek miękkich. Uszkodzenie kości i tkanek miękkich to również możliwe powikłania. Usunięcie zęba może spowodować uszkodzenie pobliskiej kości. Dentysta udzieli instrukcji, jak zapobiec ewentualnemu odsłonięciu kości podczas procesu ekstrakcji. Kolejnym zagrożeniem jest uszkodzenie nerwu, najczęściej związane z usunięciem dolnych zębów mądrości, ale może ono wystąpić w przypadku każdego zęba. Urazy nerwów wynikają zazwyczaj z uszkodzeń spowodowanych przez wiertło chirurgiczne i są przejściowe.

Innym ryzykiem związanym z zębami zatrzymanymi jest możliwość poddania się po zabiegu radioterapii. Radioterapia skierowana na głowę i szyję zwiększa ryzyko wystąpienia osteoradionekrozy, czyli stanu, w którym dochodzi do zniszczenia kości pod zębem. Zniszczenie kości nie jest dobre dla celów odtwórczych. W badaniu 330 udarowych trzecich trzonowców w ciągu roku stwierdzono, że pacjenci z historią nawracającego zapalenia okostnej mieli najwyższe ryzyko wystąpienia powikłania pooperacyjnego.

Czas rekonwalescencji

Specjalista stomatolog udzieli Państwu wskazówek, jak należy dbać o siebie w czasie rekonwalescencji po chirurgicznej ekstrakcji zęba. Usta pozostaną podrażnione przez okres do trzech dni po zabiegu. Po usunięciu zęba w miejscu, w którym znajdował się ząb, utworzy się skrzep krwi. Pomoże on chronić ten obszar przed dalszym podrażnieniem. Chociaż większość skrzepów rozpuści się sama, niektóre mogą rozpuścić się przedwcześnie i wymagać usunięcia. W tym czasie nie należy palić papierosów, pić alkoholu ani nosić protez. Lekarz stomatolog wyjaśni również, jak usunąć rozpuszczalne szwy po ekstrakcji.

Po zabiegu należy odpoczywać i ograniczyć aktywność fizyczną przez 48 do 72 godzin. W tym czasie należy unikać dużej aktywności fizycznej i pamiętać o zwolnieniu z pracy lub szkoły. Po tygodniu miejsce ekstrakcji powinno czuć się normalnie. Jednak będziesz bardziej zmęczony niż zwykle i możesz chcieć odpocząć przez kilka dni. Przez kilka pierwszych dni należy unikać forsownych zajęć, takich jak pływanie czy chodzenie. Po tym czasie można powrócić do normalnej higieny jamy ustnej.

Po usunięciu zęba powinieneś móc wrócić do normalnego trybu życia w ciągu dwóch do trzech dni. W tym czasie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami. W ciągu pierwszych kilku dni można wznowić spożywanie miękkich, ciepłych pokarmów. Nie należy spożywać twardych pokarmów ani żujących przekąsek, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić miejsce ekstrakcji. Jeśli wystąpi silne zasinienie lub krwawienie, nie należy prowadzić pojazdów ani wykonywać ciężkich czynności.

Znieczulenie sedacyjne

Jeśli rozważasz ekstrakcję zęba, możesz wybrać pomiędzy znieczuleniem miejscowym a sedacyjnym. Pierwsze z nich sprawi, że poczujesz się zrelaksowany i spokojny, natomiast drugie sprawi, że zapomnisz o zabiegu. Oba środki są dostępne w różnych mocach i mogą być stosowane samodzielnie lub razem. Znieczulenie miejscowe jest opcją dla szybkich i drobnych zabiegów, podczas gdy dożylny środek uspokajający uśpi pacjenta.

Umiarkowana sedacja jest zwykle stosowana u dzieci i młodych dorosłych. Ten poziom sedacji pozwala dzieciom pozostać przytomnym i współpracować z dentystą, natomiast najgłębsza sedacja przeznaczona jest do najtrudniejszych ekstrakcji. Dzieci nie pamiętają zabiegu i prawdopodobnie są nieprzytomne przez większość czasu trwania procedury. Niezależnie od poziomu sedacji lekarz stomatolog jest jednak w stanie zapewnić odpowiednią opiekę.

Podczas usuwania zęba dentysta podaje znieczulenie miejscowe w postaci zastrzyków. Substancja ta znieczula dziąsła. Podczas zabiegu będziesz przytomny i świadomy, ale nie powinieneś odczuwać bólu. Jeśli wolą Państwo odczuwać mniejszy ból, możliwe jest podanie znieczulenia sedacyjnego przez linię dożylną w ramieniu. Znieczulenie przytłumi Pana/Pani świadomość podczas zabiegu i pomoże Panu/Pani o nim zapomnieć.

Przed zabiegiem należy omówić z dentystą wszelkie przebyte choroby. Niektóre zabiegi stomatologiczne, w tym usunięcie zęba, mogą wywołać reakcję alergiczną. Należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach, lekach lub suplementach, które obecnie przyjmujesz. Znieczulenie może również powodować poważne problemy, w tym drgawki. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć o tych warunkach, zanim zdecydujesz się na zabieg ekstrakcji zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top