Kiedy należy usunąć korzeń zęba?

Kiedy należy usunąć korzeń zęba?

Twój dentysta lub chirurg stomatologiczny może zalecić usunięcie korzenia zęba, jeśli nie jest konieczne usunięcie całego zęba. Oprócz ułatwienia procesu ekstrakcji, usunięcie korzenia może również zapobiec ponownemu wystąpieniu nagłego wypadku stomatologicznego. Dr David Finley, dentysta z Monroe w stanie Luizjana i członek Academy of General Dentistry, udziela kilku porad na temat tego, kiedy należy usunąć korzeń zęba. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego.

Prosta ekstrakcja

Korzyści płynące z prostej ekstrakcji korzenia zęba są liczne. Pozbycie się zakażenia kanałowego, bólu i obrzęku oraz przepełnienia to tylko niektóre z nich. Inną korzyścią jest możliwość wyrównania pozostałych zębów. Czasami może to być prosta ekstrakcja lub może to być skomplikowany zabieg chirurgiczny. Oto czego można się spodziewać podczas zwykłej ekstrakcji.

Podczas zwykłej ekstrakcji obszar wokół zęba jest znieczulany za pomocą środka znieczulającego miejscowo. Ekstrakcja chirurgiczna wymaga jednak zastosowania znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu pacjent jest całkowicie nieprzytomny. Czas rekonwalescencji po zwykłej ekstrakcji wynosi zazwyczaj tylko kilka godzin. Po ekstrakcji pacjent będzie musiał przestrzegać rygorystycznej procedury opieki pooperacyjnej. Jednak niektórzy dentyści mogą nie oferować tej opcji leczenia.

Opcje sedacji obejmują doustne środki uspokajające i podtlenek azotu. Ten ostatni jest podawany przez linię dożylną. Pacjent pod wpływem podtlenku azotu może prowadzić samochód po zabiegu, ale powinien mieć kierowcę, jeśli chce jechać do domu. Lekarz wstrzyknie również środek znieczulający miejscowo w obszar, w którym ząb ma zostać usunięty. Pozwoli to zminimalizować wszelki ból i dyskomfort.

Zabieg kanałowy rozpoczyna się od wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Pokaże ono, czy wewnątrz korzenia znajdują się uszkodzenia. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, ząb zostaje znieczulony miejscowo. Następnie dentysta wykona otwór w miazdze zęba, czyli tkance, która zawiera nerwy i łączy się z resztą zębów. Proces ten może trwać do jednej godziny. Jeśli leczenie kanałowe zakończy się sukcesem, pacjent może być w stanie normalnie jeść i mówić.

Ekstrakcja chirurgiczna

Po zabiegu prawdopodobnie trzeba będzie przyjmować antybiotyki i zażywać środki przeciwbólowe. Jeśli zakażenie jest ograniczone do kości, można przyjąć acetaminofen lub ibuprofen przed zabiegiem. W ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu należy unikać wszelkiej uciążliwej aktywności, w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów lub ćwiczeń fizycznych. Dentysta może zalecić leki dostępne bez recepty lub na receptę, aby złagodzić dyskomfort.

Podczas tego zabiegu tkanka dziąsła zostaje przecięta, aby dotrzeć do korzenia zęba. Następnie chirurg usuwa górną warstwę tkanki dziąsłowej, aby odsłonić proces zapalny zęba. Do wypełnienia kanału korzeniowego stosuje się szereg różnych materiałów. W zależności od rodzaju ekstrakcji, zabieg ten może być wykonany przed zabiegiem lub w jego trakcie. Podczas tego zabiegu dentysta może również wykonać zabieg endodontyczny w celu usunięcia infekcji.

Bezpośrednio po zabiegu należy założyć gazę na miejsce ekstrakcji. Wspomoże to gojenie i zmniejszy ryzyko wystąpienia suchych gniazd. Po zdjęciu gazy należy powstrzymać się od płukania, palenia i picia przez słomkę przez 24 godziny. Następnie może być konieczne powstrzymanie się od energicznej aktywności fizycznej przez trzy do pięciu dni. Obszar ten może być również lekko obolały.

Zabieg jest zazwyczaj wykonywany przy użyciu znieczulenia ogólnego lub znieczulenia miejscowego. Jest to procedura bezpieczniejsza od tej pierwszej, ponieważ pacjent będzie czuł tylko lekki ucisk podczas zabiegu. Pacjenci, którzy pozostają przytomni podczas zabiegu, poczują niewielki ucisk i usłyszą dźwięk szlifowania kości i zębów. Jednak niektórzy ludzie uważają tę procedurę za niekomfortową, więc jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort podczas procesu ekstrakcji, skontaktuj się z dentystą lub chirurgiem jamy ustnej tak szybko, jak to możliwe. Twój dentysta lub chirurg jamy ustnej poda więcej środków znieczulających, aby pomóc Ci poczuć się komfortowo.

Zdjęcia rentgenowskie

Chociaż dentysta może usunąć ząb bez zdjęć rentgenowskich, nadal zaleca się ich wykonanie w ramach preop. Nie tylko chroni to Ciebie, ale jest również ważnym krokiem w procesie ekstrakcji. Bez tych zdjęć dentysta nie będzie w stanie zapewnić najbezpieczniejszej możliwej ekstrakcji. Może to spowodować więcej komplikacji podczas procesu ekstrakcji niż jest to warte.

Zdjęcia rentgenowskie są stosowane w zabiegach stomatologicznych w celu określenia, czy w zębach znajdują się martwe nerwy. Jeśli są one naruszone, może to spowodować uszkodzenie kości otaczającej wierzchołek korzenia. Dodatkowo, zdjęcia rentgenowskie mogą być wykorzystane do oceny relacji górnej i dolnej szczęki oraz śledzenia wzrostu dzieci. Zdjęcia rentgenowskie mogą również pomóc lekarzowi stomatologowi zaplanować umieszczenie implantów stomatologicznych i zapewnić ich prawidłowe ustawienie podczas zabiegu.

Zdjęcie rentgenowskie korzenia zęba może być przydatne w określeniu miejsca i stopnia zakażenia zęba. Posiadanie zdjęcia rentgenowskiego korzenia zęba może pomóc dentyście w określeniu najlepszego leczenia. Dentysta może wykonać te zdjęcia rentgenowskie, aby sprawdzić, czy istnieje ropień lub czy masz infekcję. Może również ujawnić, czy zęby mają jakieś nieprawidłowości lub są zbyt stłoczone.

Zdjęcie rentgenowskie zębów z przodu pokazuje ciemny obszar, w którym rozprzestrzeniła się próchnica. Próchnica w tym obszarze jest wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Żółte strzałki wskazują na obszar objęty próchnicą. Następnie dentysta wypełni spróchniałe miejsce wypełnieniem w kolorze zęba, który pasuje do struktury zęba. Zabieg ten trwa zazwyczaj tylko jedną wizytę w gabinecie.

Pain

Istnieją dwa główne powody konieczności usunięcia korzenia zęba: ekstrakcja zęba mlecznego lub częściowo zatrzymanego zęba dorosłego. Ząb całkowicie zatrzymany znajduje się pod dziąsłem, natomiast ząb częściowo zatrzymany jest częściowo przykryty tkanką dziąsła lub kością. W obu przypadkach ząb zawsze zostanie całkowicie usunięty, choć niewielkie fragmenty korzenia mogą pozostać w kości, zwłaszcza w przypadku urazów.

Jeśli próchnica jest na tyle duża, że zagraża strukturze zęba, często konieczne jest leczenie kanałowe. Podobnie, jeśli ząb ma pęknięcie poniżej linii dziąseł lub złamanie korony, zwykle konieczna jest ekstrakcja. Zabiegi te nie zawsze są jednak konieczne. W zależności od stopnia nasilenia problemu, istnieją inne sytuacje, które wymagają ekstrakcji. Silny ból zęba lub pęknięty ząb mogą z większym prawdopodobieństwem wymagać leczenia kanałowego.

Po usunięciu zęba można spodziewać się obrzęku i zasinienia. Okład z lodu może zmniejszyć obrzęk i ból, a poduszkę z gazy można przegryźć, aby zmniejszyć krwawienie. Po zabiegu można wznowić regularną dietę, ale najlepiej jest jeść miękkie pokarmy, które nie podrażniają miejsca ekstrakcji. Pełny powrót do zdrowia może potrwać kilka dni. Przez pierwsze 24 godziny należy unikać picia dużej ilości płynów i pamiętać o założeniu gazika.

Kiedy należy usunąć korzeń zęba? zależy od wielu czynników, w tym od położenia zęba. Jeśli ząb ma zaawansowaną chorobę przyzębia i dziąsło już się pogorszyło, łatwiej jest go usunąć niż zdrowy ząb. Zęby mądrości to zupełnie inna sprawa. W zależności od tego, czy przebiły się już przez dziąsło, doszło do impaktu tkanek miękkich, czy częściowo utknęły w szczęce, ekstrakcja nie jest prostym zabiegiem.

Powrót do zdrowia

Po zabiegu kanałowym przez kilka dni będziesz najprawdopodobniej obolały i odczuwać dyskomfort. Chociaż najprawdopodobniej będziesz mógł normalnie funkcjonować w ciągu kilku dni, powinieneś unikać forsownej aktywności przez kilka dni. Zamiast tego, zacznij powoli, wykonując proste ćwiczenia. Unikaj jedzenia czegokolwiek przed ustąpieniem drętwienia, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenie tego obszaru. Odpoczynek ma również kluczowe znaczenie dla przyspieszenia procesu gojenia. Odpoczynek przez kilka dni po zabiegu kanałowym pomoże Ci szybciej wrócić do zdrowia.

Po zabiegu kanałowym należy przez kilka dni unikać żucia czegokolwiek twardego lub pikantnego. Zamiast tego należy jeść miękkie pokarmy, takie jak zupy lub płatki owsiane, które zaspokoją głód bez szkody dla zęba. W tym czasie należy również unikać palenia papierosów, ponieważ dym może zakłócić działanie obcych substancji chemicznych w jamie ustnej. W zależności od rodzaju przeprowadzonego leczenia, czas powrotu do zdrowia będzie różny.

Niektóre osoby po zabiegu kanałowym odczuwają tkliwość i wrażliwość. Jest to częstsze u osób, u których w przeszłości występowała infekcja lub ból. W takich przypadkach można przepisać proste leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort i zmniejszyć ból. Powrót do zdrowia po zabiegu kanałowym może trwać do tygodnia. Aby mieć pewność, że ząb pozostanie zdrowy, należy postępować zgodnie z zaleceniami dentysty.

Chociaż kanały korzeniowe są częstym zabiegiem stomatologicznym, nie powinny być bolesne. W rzeczywistości przyniosą ulgę tym, którzy cierpią z powodu bólu po zabiegu kanałowym. Leczenie kanałowe wyeliminuje infekcję u jej źródła. Jeśli jednak masz historię zakażenia zęba, im wcześniej możesz otrzymać leczenie tym lepiej. Powrót do zdrowia po zabiegu kanałowym ma kluczowe znaczenie, a dentysta może przepisać środek przeciwbólowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top