Jak długo goi się dziąsło po wyrzucie zęba?

Próchnica zębów - przyczyny występowania

Pericoronitis to stan zapalny tkanki dziąsłowej. Jak długo trwa gojenie się dziąsła po wyrznięciu się zęba? W tym artykule odpowiemy na te pytania i omówimy dostępne sposoby leczenia, aby złagodzić objawy. W końcu zasługujesz na zdrowy uśmiech! Jakie są więc najlepsze sposoby leczenia Pericoronitis? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Pericoronitis.

Pericoronitis

Gdy dziąsła zostały zainfekowane przez nowy ząb, wymagany jest pewien okres czasu, aby infekcja ustąpiła. Z tego powodu preferowane jest chirurgiczne usunięcie wyrastającego zęba zamiast stosowania antybiotyków. Jeśli nie można przeprowadzić ekstrakcji chirurgicznej, w ciężkich przypadkach można przepisać antybiotyki w celu opanowania infekcji. Antybiotyki powinny być jednak stosowane tylko wtedy, gdy zakażenie powoduje znaczną chorobowość lub rozprzestrzeniło się na sąsiednie tkanki lub górne drogi oddechowe.

Aby zmniejszyć ból i obrzęk, pomocne mogą być ciepłe lub zimne okłady. Płukanie super nasyconym roztworem wody z solą pomaga utrzymać obszar w czystości i zmniejszyć stan zapalny. Chirurg może również przepisać leki bez recepty w celu leczenia bólu. Jednak ból może trwać znacznie dłużej i może wskazywać na infekcję. Twój dentysta będzie mógł udzielić bardziej szczegółowych instrukcji. Czas trwania rekonwalescencji zależy od Państwa indywidualnych potrzeb.

Czas rekonwalescencji po ekstrakcji zęba różni się w zależności od złożoności ekstrakcji i jej lokalizacji. W przypadku prostych ekstrakcji w celu usunięcia zęba wycina się tkankę kostną wzdłuż linii dziąseł. Po sześciu tygodniach otwór jest zamykany. Jednak skomplikowane ekstrakcje mogą wymagać kilku miesięcy na zagojenie. Trwa to również dłużej u osób, które łatwo się siniaczą, ponieważ ich krew wolniej krzepnie. Dodatkowo, młodsze osoby goją się znacznie szybciej niż starsze.

Początkowo po usunięciu zęba może wystąpić krwawienie. Krwawienie to może być różowe i subtelne, ale można je kontrolować za pomocą gazy lub wilgotnych torebek z herbatą. Okłady z lodu mogą również pomóc w opanowaniu krwawienia. Okłady z lodu powinny być przykładane do obszaru przez dziesięć minut na raz, aby zmniejszyć obrzęk. Ważne jest, aby odpocząć i ograniczyć aktywność przez kilka dni po ekstrakcji. Należy unikać podnoszenia temperamentu lub ćwiczeń, ponieważ może to spowodować poluzowanie skrzepu.

Duże zęby z kilkoma korzeniami wymagają dłuższego okresu gojenia. W prostym przypadku otwór zamknie się w ciągu około trzech tygodni. Jednak duże zęby będą potrzebowały miesięcy, aby całkowicie się wyleczyć. Większe zęby mogą wymagać więcej czasu, dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń dentysty. Jeśli to możliwe, można uniknąć palenia po usunięciu zęba, aby zapobiec infekcji. Jeśli to zrobisz, może to potrwać do sześciu miesięcy.

Zapalenie tkanek dziąsła

Zapalenie tkanek dziąsła wokół częściowo wyrżniętego zęba nazywane jest zapaleniem okołowierzchołkowym. Jest ono bardzo częste wśród młodzieży i młodych dorosłych i dotyczy aż 81% tych osób. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych może również skutkować wypływem ropy lub krwi. W ciężkich przypadkach stan ten może zagrażać życiu. Na szczęście większość przypadków zapalenia tkanki okołokomorowej można leczyć bez inwazyjnych procedur.

Niektóre formy zapalenia tkanek dziąsła mogą być nieszkodliwe i mogą być spowodowane infekcją. Niektóre jednak są oznaką poważniejszych stanów, takich jak infekcja czy choroba. Podczas wizyty dentysta oczyści tkankę dziąsłową otaczającą ząb i zapobiegnie gromadzeniu się płytki nazębnej. Jeśli stan zapalny utrzymuje się, lekarz może zalecić antybiotyki, aby zwalczyć infekcję i zapobiec dalszemu zapaleniu tkanki.

Zakażenie dziąseł spowodowane wyrzynaniem się zęba można sklasyfikować jako ostre lub przewlekłe. Ostry ropień okołowierzchołkowy może wystąpić, jeśli dotyczy dolnego trzeciego trzonowca. Ropa może przemieszczać się do przodu w płaszczyźnie podśluzówkowej i może spływać do żuchwy lub do zatoki wewnątrzustnej. Przewlekły ropień okołostawowy może wystąpić, gdy zakażenie dotrze do miazgi.

Inny rodzaj zapalenia związany jest ze zmienioną erupcją zębów biernych. Zęby dotknięte chorobą mają nieregularną relację zębodołową. Brzeg dziąsła w tym typie erupcji występuje na poziomie korony i może być przyczyną pseudogniazdek i problemów estetycznych. Jeśli cierpisz na to schorzenie, konieczna może być pomoc chirurga periodontologa. Utworzono grupę roboczą w celu określenia etiologii i klasyfikacji zębów i tkanek dziąsłowych.

Nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, poważny stan, który może spowodować utratę zębów. Niektóre badania wiążą przewlekłe zapalenie dziąseł z kilkoma chorobami ogólnoustrojowymi, w tym z cukrzycą, chorobami układu krążenia i chorobami układu oddechowego. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić ten związek. Zapalenie tkanki dziąsłowej po wyrznięciu się zęba może dotyczyć całego organizmu. Dlatego należy odwiedzić dentystę, aby mieć pewność, że poddajemy się odpowiednim zabiegom zapobiegającym zapaleniu dziąseł.

Czas potrzebny na zagojenie tkanki dziąsła po erupcji zęba

Czas potrzebny na zagojenie tkanki dziąsła po erupcji zęba zależy od rodzaju ekstrakcji i wielkości rany. Prostą ekstrakcję przeprowadza się zazwyczaj na zębach, które już wyrosły, a rana jest widoczna gołym okiem. Jeśli ekstrakcja jest bardziej rozległa, konieczne będzie usunięcie tkanki dziąsła w kilku etapach. Oto etapy, które wiążą się z tym zabiegiem.

Pierwsze dwadzieścia cztery godziny po wyrznięciu się zęba są krytyczne dla procesu gojenia. Krwawienie, stan zapalny i ból ustępują. Po trzecim dniu dziąsła regenerują się. Proces gojenia będzie trwał przez kolejne siedem dni. W ósmym dniu dziura po zębie zamknie się, a szwy rozejdą się. W tym czasie ważne jest, aby dbać o miejsce ekstrakcji.

Większe zęby z wieloma korzeniami, takie jak zęby mądrości, wymagają dłuższego okresu gojenia. Proste ekstrakcje trwają zazwyczaj od trzech do sześciu tygodni. Otwór po zębie powinien zamknąć się w ciągu tygodnia, ale bardziej skomplikowane zabiegi mogą trwać dłużej. Czas gojenia jest znacznie dłuższy w przypadku dużych zębów. Prosta ekstrakcja może trwać nawet sześć miesięcy. Natomiast w przypadku dużego zęba z wieloma korzeniami gojenie może trwać miesiącami.

Ostre zapalenie okostnej występuje, gdy bakterie zjadają lub ranią tkankę dziąsła otaczającą ząb mądrości. Infekcja ta może prowadzić do powstania ropni oraz powodować ból i obrzęk. W ciężkich przypadkach zakażenie może prowadzić nawet do gorączki lub promieniowania bólu do innych części jamy ustnej. Jednak przy odpowiednim leczeniu można uniknąć bólu i infekcji, stosując domowe sposoby na zapalenie okostnej.

Opcje leczenia

Opcje leczenia dziąseł po wyrznięciu się zęba obejmują kilka różnych rodzajów procedur. Na przykład, jeśli ząb odłamał się na linii dziąseł i uniemożliwia wyrzynanie się innych zębów, dentysta może zalecić ekstrakcję chirurgiczną. W niektórych przypadkach dentysta może być zmuszony do usunięcia kości w celu odsłonięcia zęba lub podniesienia tkanki dziąsła w celu odsłonięcia zęba. Ekstrakcja chirurgiczna może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, w świadomej sedacji lub w znieczuleniu ogólnym.

Leczenie choroby dziąseł może być również konieczne, jeśli infekcja rozwinęła się do etapu, w którym mogła spowodować rozchwianie zęba. Jeśli masz infekcję przyzębia, może ona rozwinąć się w bolesny ropień. Proces leczenia może wymagać kilku wizyt, a stopień dyskomfortu będzie zależał od stadium choroby dziąseł oraz stanu zdrowia dziąseł i zębów. Czasami przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe, a także mogą zostać przepisane leki w celu zrelaksowania pacjenta.

Zapalenie okostnej to infekcja, która dotyka tkanek miękkich otaczających częściowo lub całkowicie wyrastający ząb. Zazwyczaj towarzyszy jej znaczny ból i dyskomfort. Nieleczona może prowadzić do poważniejszych infekcji. Główną przyczyną zapalenia okostnej jest nagromadzenie bakterii. Dzieje się tak, gdy resztki pokarmu zostają uwięzione między koroną częściowo wyrżniętego zęba a dziąsłem lub zachodzącą na nie tkanką dziąsła.

Poza antybiotykami, inną opcją leczenia dziąseł po wyrznięciu się zęba jest przeszczep kości. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do dziąsła sztucznej lub naturalnej kości. Może również obejmować dodanie białek stymulujących tkankę. Ważne jest, aby przed rozważeniem jakiegokolwiek leczenia omówić swoją historię medyczną ze specjalistą stomatologiem. Nawet jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych, ważne jest, abyś przestrzegał diety bogatej w owoce, warzywa, pełne ziarna, mięso i nabiał.

W przypadku pacjentów z zębami zatrzymanymi istnieją dwie główne możliwości leczenia zatrzymanego zęba: ekstrakcja lub implanty stomatologiczne. W zależności od przyczyny, leczenie to może nie doprowadzić do wyrwania się zęba. Jeśli jednak istnieje możliwość trwałego rozwiązania problemu brakującego zęba, inną opcją jest wszczepienie implantu stomatologicznego lub stałego mostu. W takich przypadkach ekstrakcja może być konieczna. Natomiast w przypadku dzieci ekstrakcja zęba zatrzymanego może być jedyną opcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top