Miotherapy at the Orthodontist – What is it and What is Its Use?

Miotherapy at the Orthodontist - What is it and What is Its Use?

Czym jest mioterapia u ortodonty? Miofunkoterapia to leczenie ortodontyczne oparte na ćwiczeniach miofunkcjonalnych i technikach edukacyjnych. Celem tej terapii jest skorygowanie złych nawyków miofunkcjonalnych w obrębie szczęki, języka i warg. Leczenie etapami zależy od wieku i stopnia zaawansowania problemu ortodontycznego. Leczenie każdego pacjenta składa się z serii ćwiczeń edukacyjnych oraz aparatów wspomagających ten proces.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z wylecz-sie.pl

Orofacjalna terapia miofunkcjonalna

Kiedy pacjent cierpi na zaburzenia miofunkcjonalne orofacjalne, jego dentysta może zastosować specjalistyczne techniki w celu skorygowania problemu. Terapia miofunkcjonalna jest rodzajem ćwiczeń reedukacji nerwowo-mięśniowej. Jest ona ściśle związana z dziedziną stomatologicznych zmian strukturalnych i funkcjonalnych w obrębie twarzy i jamy ustnej. Cheryl Knight, RDH, OMT, jest specjalistką w zakresie higieny stomatologicznej, która studiowała i uzyskała certyfikat w zakresie terapii miofunkcjonalnej orofacjalnej.

Niektóre objawy orofacjalnych zaburzeń miofunkcjonalnych to ból wokół twarzy, nieprawidłowa funkcja żucia oraz krzywe lub asymetryczne zęby. U osób z OMD częściej występują problemy z zębami, oddychaniem przez usta, a nawet obturacyjny bezdech senny. W przypadku braku leczenia mogą pojawić się nawracające problemy, a u pacjentów mogą wystąpić choroby dziąseł, próchnica, a nawet nawrót choroby po leczeniu ortodontycznym. Prawidłowe leczenie zaburzeń funkcji mięśni orofacjalnych może zapobiec lub zmniejszyć szanse wystąpienia tych schorzeń. Międzynarodowe Stowarzyszenie Myologii Orofacjalnej zaleca przeprowadzanie ocen od czwartego roku życia.

Terapia miofunkcjonalna jest wartościową metodą leczenia wielu rodzajów zaburzeń. Głównym celem terapii miofunkcjonalnej jest korekta nieprawidłowych ruchów mięśni twarzy, które prowadzą do fizycznych zmian w twarzy. Może ona pomóc w leczeniu takich schorzeń jak bezdech senny i TMJD, a nawet może poprawić Twoje nawyki dotyczące snu i jedzenia. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że leczenie to nie zastępuje opieki medycznej. Dentysta będzie współpracował z Państwem w celu ustalenia, czy terapia miofunkcjonalna twarzy jest dla Państwa właściwym wyborem.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że stomatologiczna medycyna snu jest dziedziną wielodyscyplinarną. Ważne jest, aby stworzyć zespół specjalistów, którzy dzielą te same zainteresowania i wiedzę. W skład zespołu powinni wchodzić patolog mowy i higienistka stomatologiczna. Ci specjaliści mogą uzyskać specjalistyczne szkolenie w zakresie terapii miofunkcjonalnej orofacjalnej, ale ci specjaliści są nadal złotym standardem opieki. Terapia ta może przynieść korzyści zarówno pacjentowi, jak i dentyście.

Zaburzenia funkcji orofacjalnych są związane z problemami z mięśniami twarzy i postawą. Wpływają one na sposób mówienia, połykania i oddychania. Terapia myofunkcjonalna pomaga skorygować te nieprawidłowości i poprawić ogólny wygląd pacjenta. Może również pomóc w utrzymaniu zębów pacjenta po leczeniu ortodontycznym. W połączeniu z właściwą higieną jamy ustnej terapia miofunkcjonalna może poprawić stan zdrowia zębów na całe życie.

Terapia miofunkcjonalna jest ważnym etapem w procesie leczenia osób z zaburzeniami funkcji orofacjalnych. Polega ona na ocenie problemu z mięśniami ust, twarzy i szczęki. Problem z mięśniami twarzy może powodować ból, zły sen i ciągłe problemy z leczeniem ortodontycznym. Jeśli podejrzewasz, że doświadczasz któregoś z tych problemów, koniecznie skonsultuj się z dentystą.

Leczenie złych nawyków miofunkcjonalnych

Leczenie złych nawyków miofunkcjonalnych w gabinecie ortodontycznym polega na skorygowaniu przyczyn wady zgryzu za pomocą serii aparatów. Aparaty te są zazwyczaj wyjmowane i noszone przez około dwie do trzech godzin dziennie lub na noc. Pacjenci są również uczeni różnych ćwiczeń w celu skorygowania ich nawyków miofunkcjonalnych, takich jak żucie i połykanie. Czasami do zapewnienia optymalnego ustawienia zębów potrzebny jest jeszcze aparat ortodontyczny, ale tylko przez krótki okres czasu.

Terapia miofunkcjonalna to forma leczenia ortodontycznego, której celem jest przekwalifikowanie mięśni jamy ustnej i twarzy. Pacjenci uczą się prawidłowych technik połykania i właściwej postawy języka. Terapię miofunkcjonalną należy traktować jako fizykoterapię dla twarzy. Pacjenci mogą potrzebować terapii miofunkcjonalnej z powodu różnic anatomicznych lub długotrwałych nawyków. Często nawyki te powodują nieprawidłowy wzrost szczęki i zaburzenia TMK.

Badając język, dentyści szukają nieprawidłowości w sposobie jego spoczywania. W idealnej sytuacji czubek języka powinien spoczywać za zębami. Jeśli spoczywa na dachu jamy ustnej, może to świadczyć o terapii miofunkcjonalnej. W takim przypadku leczenie złych nawyków miofunkcjonalnych może obejmować serię wizyt kontrolnych. Leczenie może trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Miofunkcyjna technika ortodontyczna jest stosowana przez ortodontów od ponad 50 lat. Wykorzystuje ona miękkie aparaty ustne na bazie silikonu do leczenia przyczyn krzywych zębów i nieprawidłowego rozwoju szczęki. Nawyki miofunkcjonalne obejmują oddychanie przez usta, wysuwanie języka, odwrotne połykanie i ssanie kciuka. Nawyki te negatywnie wpływają na budowę twarzy dzieci i mogą w przyszłości skutkować nawet koniecznością założenia aparatu ortodontycznego.

Najczęstsze nawyki miofunkcjonalne prowadzące do stłoczenia zębów to oddychanie przez usta, ssanie kciuka i odwrotne połykanie. Prawidłowa funkcja szczęki i zębów pozwoli na właściwe ułożenie wszystkich zębów. Większość dzieci z problemami ortodontycznymi ma około pięciu lat, ale współczesne badania wskazują na inne przyczyny. Dzieci ze stłoczonymi zębami często mają złe nawyki miofunkcjonalne, w tym ssanie kciuka, parcie na język i odwrotne połykanie. Skorygowanie tych nawyków nie tylko poprawi problemy stomatologiczne dziecka, ale także wspomoże rozwój jego twarzy.

W trakcie rozwoju dziecka, podczas snu, szczęka jest często nieosiowa. Może to wpływać na zdolność dziecka do zasypiania, która jest bezpośrednio związana z ułożeniem szczęki w ciągu dnia. Tradycyjne metody ortodontyczne ignorowały jednak te nawyki i po prostu naprawiały zęby. Zamiast tego, Myofunctional Orthodontics wykorzystuje całą serię aparatów i edukację pacjenta w celu skorygowania tych nawyków i zapewnienia, że pacjenci osiągną swój najlepszy uśmiech.

Leczenie lęku

Jeśli obawiasz się poddania procedurze ortodontycznej, możesz rozważyć terapię poznawczo-behawioralną. Ten rodzaj terapii uczy, jak uspokoić swój umysł i zmienić swoje wzorce myślowe, dzięki czemu można zmierzyć się ze swoimi lękami z łatwością. Jest ona również znana jako akupresura i polega na wywieraniu nacisku na określone punkty ciała. Jeśli nadal obawia się Pan/Pani zabiegu ortodontycznego, warto rozważyć dołączenie do grupy wsparcia, która oferuje emocjonalne i praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z lękiem.

W niektórych przypadkach pacjenci, którzy przeszli znieczulenie ogólne, mają silną motywację do poszukiwania leczenia lęku. W leczeniu tym często stosuje się łagodną sedację w połączeniu z terapią ekspozycyjną. Pacjenci z umiarkowanym lub ciężkim lękiem mogą odnieść korzyści z obu metod. Częstym środkiem uspokajającym stosowanym w tym celu jest podtlenek azotu, który ma działanie przeciwlękowe i uspokajająco-hipnotyczne. Typowa dawka waha się od trzydziestu do czterdziestu procent.

Chociaż nie ma jednej jedynej metody leczenia lęku stomatologicznego, dokładna ocena historii zdrowia i tła medycznego pacjenta może pomóc dentyście w ustaleniu odpowiedniego planu leczenia. Lęk i strach mogą być wyzwalane przez pozornie niewinne wydarzenia, takie jak gabinet dentystyczny czy atmosfera w nim panująca. W takich przypadkach odpowiednia może być terapia psychologiczna. Lęk i fobia mogą stanowić poważny problem dla pacjenta, a właściwy plan leczenia może poprawić jakość jego życia, pomagając mu jednocześnie osiągnąć pożądane rezultaty.

Chociaż leczenie ortodontyczne może być korzystne dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wielu pacjentów nie jest w stanie uzyskać pożądanych rezultatów. Źle ustawiona szczęka może zaburzać sen i wpływać na rozwój dziecka. Tradycyjna ortodoncja była w dużej mierze ignorowana lub dyskontowana z powodu tego problemu. Myofunctional ortodoncja, jednak oferuje holistyczne podejście do korygowania tych nawyków mięśniowych. Skupia się również na edukacji pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top