Wady aparatów kryształowych

Wady aparatów kryształowych

Wad aparatów kryształowych jest wiele, między innymi to, że mają tendencję do łatwiejszego plamienia. Są one również mniej wygodne i mogą być droższe. Przeanalizujmy zalety i wady tych dwóch rodzajów aparatów ortodontycznych. Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć! Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zdecydować, który rodzaj aparatu jest dla Ciebie odpowiedni! Oto zalety i wady każdego rodzaju aparatu:

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu depresja.net

Aparaty ceramiczne łatwiej się plamią

Jeśli masz aparat ceramiczny, mogłeś zauważyć, że Twoje zęby mają tendencję do plamienia się łatwiej niż przeciętny zestaw aparatów metalowych. Aby zminimalizować przebarwienia, należy ograniczyć spożywanie pokarmów i napojów, które barwią zęby. Do takich pokarmów należą ciemne jagody, sosy i żywność o czerwonym kolorze. Spróbuj ograniczyć spożycie tych przedmiotów i pij wodę tak często, jak to możliwe, aby pomóc uniknąć przebarwień.

Inne wady ceramicznych aparatów ortodontycznych to wrażliwość na przebarwienia i konieczność częstych poprawek. Choć są one tańsze od aparatów metalowych, mogą z czasem ulec przebarwieniu, jeśli wejdą w kontakt z niektórymi pokarmami lub płynami. Ponadto aparaty ceramiczne mogą uszkodzić szkliwo, jeśli zostaną poddane zbyt dużemu naciskowi, dlatego należy unikać barwiących pokarmów. Pomimo tej wady, aparaty ceramiczne są zalecane dla prawie wszystkich dorosłych zębów i są mniej narażone na złamanie niż aparaty metalowe.

Zamki ceramiczne są mniej trwałe

Chociaż często zakłada się, że ceramiczne aparaty kryształowe są bardziej trwałe niż te ze stali nierdzewnej, niekoniecznie tak jest. Zamki ceramiczne są znacznie mniej trwałe niż ich odpowiedniki ze stali nierdzewnej ze względu na niezgodność ich właściwości optycznych i wytrzymałości. Większe ziarna ceramiczne mają większą przejrzystość i przezierność, ale oznacza to również, że są mniej trwałe. Zamki polikrystaliczne zawierają 20 do 30 mikronów ziaren ceramicznych. Zamki polikrystaliczne wymagają bardzo ścisłej kontroli obróbki cieplnej, aby zapobiec fuzji ziaren, która może pogorszyć właściwości fizyczne kryształów.

W różnych badaniach oceniano siłę wiązania pomiędzy zamkami metalowymi a zamkami ceramicznymi. Na przykład Swanson i wsp. stwierdzili, że 40-sekundowe utwardzanie za pomocą jednostek LED stworzyło silniejsze połączenie pomiędzy metalowymi zamkami a zamkami ceramicznymi. Obie metody były równie skuteczne w osiąganiu pożądanej siły wiązania. Idealna metoda łączenia powinna utrzymywać mocowanie zamka do powierzchni zęba podczas leczenia, wytrzymywać siły ortodontyczne i żucia oraz być łatwa do usunięcia bez uszkodzenia szkliwa.

Zamki ceramiczne są mniej wygodne

Aparaty ceramiczne są również droższe od aparatów metalowych, ale stanowią bardziej atrakcyjną opcję. Zamki ceramiczne nie plamią i nie przyklejają się do zębów, tak jak to robią aparaty metalowe. Zamki ceramiczne są jednak bardziej delikatne i mogą się złamać. Aparaty ceramiczne wymagają również stopniowego dopasowywania, a także mogą plamić elastyczne krawaty i drut. Aparaty ceramiczne są zalecane dla większości zębów dorosłych i są mniej podatne na złamanie niż aparaty metalowe.

Aparaty ceramiczne są wykonane z nieporowatej mieszanki ceramicznej. Podczas gdy oba rodzaje zamków wykorzystują gumki do przesuwania zębów, aparaty ceramiczne są bardziej komfortowe niż metalowe. Aparaty ceramiczne są mniej zauważalne i są dostępne w kolorze zębów, białe lub przezroczyste. Zamki ceramiczne zajmują również mniej miejsca niż aparaty metalowe, więc są znacznie mniej zauważalne. Aparaty ceramiczne nie wymagają również czyszczenia woskiem i są wygodniejsze dla większości osób.

Zamki ceramiczne kosztują więcej

Rozważając zalety i wady ceramicznych aparatów ortodontycznych, należy wiedzieć, że są one zazwyczaj droższe od metalowych. Są jednak pewne kluczowe powody, dla których warto wydać więcej pieniędzy na ceramiczny aparat ortodontyczny. Będziesz musiał zadbać o dodatkową pielęgnację ceramicznych zamków, ponieważ będą one plamić, jeśli będziesz spożywać pokarmy, które będą plamić metalowe zamki. Wady te są jednak bardziej niewielkie niż w przypadku aparatów metalowych.

Koszt aparatu ceramicznego może wynosić od 3000 do 7000 dolarów, czyli więcej niż w przypadku aparatu metalowego. Koszty aparatów ceramicznych obejmują koszty wizyt u ortodonty w gabinecie oraz koszty opieki uzupełniającej, takiej jak nakładki na zęby. Ponadto, leczenie trwa dłużej niż w przypadku aparatów metalowych. Aparaty ceramiczne są najlepsze dla nastolatków i dorosłych, którzy chcą poprawić swój uśmiech. Jednak wiążą się one z wysoką ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top