Pilniki endodontyczne do czyszczenia kanałów zębowych

Dieta po wybielaniu zębów - wskazówki dla jaśniejszego uśmiechu

Kiedy dentysta oczyszcza wnętrze zęba, używa serii pilników, każdy nieco większy od poprzedniego. Każdy pilnik jest wprowadzany do kanału aż do momentu, gdy jest on luźny, a następnie dentysta wprowadza następny, większy pilnik. Im szerszy jest kanał, tym lepsze będzie nawadnianie i tym bardziej symetryczny będzie kształt kanału po jego zamknięciu. Dentysta może użyć kątnicy do manipulowania pilnikami.

Stożek z gutaperki

Stożek z gutaperki to urządzenie służące do oczyszczania wnętrza kanału zęba. Urządzenie to jest czasami przycinane do mniejszego rozmiaru. Dentysta może dokonać najlepszego wyboru odpowiedniego rozmiaru. Stożek z gutaperki ma punkt główny, który ściśle przylega do wierzchołka korzenia i współpracuje z cienką warstwą uszczelniacza. Po oczyszczeniu kanału dentysta może uszczelnić kanał za pomocą uszczelniacza.

Kiedy dentysta używa stożka gutaperkowego, umieszcza instrument wzdłuż korzenia. Następnie wciska stożek apikalnie. Ponieważ siły działające na rozwieracz są znaczne, ważne jest, aby wywierać nacisk tylko na obszar wierzchołkowy kanału. Działanie boczne może spowodować złamanie korzenia, dlatego siły należy kierować apikalnie. Podczas tego procesu dentysta może również użyć rozwieracza, który jest wstępnie zakrzywiony.

Pasywna irygacja ultradźwiękowa

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Japońskie Stowarzyszenie Stomatologiczne oceniono wpływ pasywnej irygacji ultradźwiękowej na system kanałowy. W badaniu stwierdzono, że pasywna instrumentacja ultradźwiękowa może skutecznie oczyścić kanały zęba, podczas gdy ciągła irygacja ultradźwiękowa nie. Pasywna irygacja ultradźwiękowa ma kilka zalet w stosunku do metod konwencjonalnych. Wśród nich, może znacznie zmniejszyć ilość gruzu i bakterii, które mogą powodować problemy. Technika ta jest szczególnie przydatna do czyszczenia kanałów korzeniowych po zabiegu periodontologicznym, gdy techniki konwencjonalne nie są w stanie wystarczająco ich oczyścić.

Pasywne urządzenie ultradźwiękowe jest stosunkowo niedrogie i stanowi skuteczne uzupełnienie konwencjonalnej irygacji strzykawkowej. Może być łatwo zintegrowane z aktualnymi protokołami leczenia kanałowego. Amerykańskie Stowarzyszenie Studentów Stomatologii (ASDA) zaleca tę metodę jako doskonałe uzupełnienie metod konwencjonalnych. W celu uzyskania dokładniejszego oczyszczenia zaleca się użycie wstępnie zakrzywionego pilnika wraz z pasywną irygacją ultradźwiękową. Połączenie to może pomóc w osiągnięciu doskonałych wyników czyszczenia.

Pilniki do kanałów korzeniowych

Pilniki endodontyczne były historycznie produkowane w oparciu o projekty empiryczne. Oznacza to, że większość instrumentów jest tworzona w oparciu o indywidualną filozofię klinicysty. Przy rosnącej różnorodności systemów pilników dostępnych na rynku, wybór najlepszego narzędzia dla danego przypadku może być trudny. Każdy system ma swoje zalety i wady. O losie każdej konstrukcji powinno decydować doświadczenie kliniczne, właściwości manipulacyjne i bezpieczeństwo użytkowania.

Tradycyjne strategie oczyszczania i kształtowania koncentrują się na apikalnej jednej trzeciej systemu kanałów korzeniowych i obejmują różne techniki obkurczania kanałów w celu ułatwienia ich obturacji. Aby uzyskać pełną długość, klinicysta wybierał najpierw mały pilnik i umieszczał go na zakrzywionej powierzchni instrumentu. Jeśli nie udało się tego osiągnąć, usuwano pilnik i wprowadzano mniejszy. Mimo, że ta technika jest skuteczna, może doprowadzić do powstania kanału o szerokich owalach lub znacznego ścieńczenia ściany promieniowej i rozciągnięcia tkanek miękkich.

Materiał wypełniający

Gutta Percha to różowy materiał wypełniający, który stomatolodzy stosują do oczyszczenia i uszczelnienia wnętrza kanału zęba. Materiał ten nie rozpuszcza się i jest trwały. Występuje w różnych rozmiarach i kształtach, które odpowiadają różnym typom pilników obrotowych. Ładny, suchy punkt papieru oznacza, że kanał został odpowiednio zdezynfekowany. Jeśli jest w nim obecna krew lub wilgoć, konieczne jest dalsze czyszczenie.

Nowy materiał do wypełniania kanałów korzeniowych nie może być wprowadzony na rynek, dopóki nie zostanie udowodnione klinicznie jego bezpieczeństwo i skuteczność. Agencje regulacyjne mogą wymagać przeprowadzenia testów po roku lub dwóch albo po okresie pięcioletnim. W zależności od kraju, materiał ten może być testowany w kontrolowanym środowisku klinicznym, aby upewnić się, że spełnia wymogi bezpieczeństwa i skuteczności w zakresie wypełniania kanałów korzeniowych. Z tego powodu ważne jest, aby szukać materiału wypełniającego z certyfikatem CE. Oznacza to, że spełnił on wszystkie wymagania dyrektywy dotyczącej wyrobów medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top