Licówki kompozytowe na zębach – jak je usunąć

Licówki kompozytowe na zębach - jak je usunąć

Jeśli masz licówki kompozytowe na zębach, pytanie, które masz w głowie brzmi: jak je usunąć? Ten artykuł wyjaśni, na czym polega ten zabieg, jak się je nakłada, jakie pokarmy je barwią i jak je usunąć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak łatwo jest je usunąć. Kiedy już będziesz miał swój nowy uśmiech, będziesz chciał wiedzieć, jak dobrze dbać o swoje nowe licówki!

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale pytamystomatologa.pl

Licówki kompozytowe

Jeśli chcesz dokonać zmian w swoim uśmiechu, możesz zastanawiać się, jak usunąć licówki kompozytowe na zęby. Jeśli rozważasz tę opcję, powinieneś wiedzieć, że wymaga ona wielu wizyt. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami lekarza dentysty dotyczącymi właściwej pielęgnacji i higieny. Oto kilka wskazówek. Po pierwsze, należy codziennie szczotkować i nitkować zęby. Ponadto należy użyć specjalnej pasty dentystycznej, aby usunąć klej, który mógł pozostać na zębach.

Chociaż licówki kompozytowe są bardziej trwałe niż ich poprzedniczki, mają krótszą żywotność niż licówki porcelanowe. Żywotność licówek kompozytowych wynosi zazwyczaj od pięciu do siedmiu lat. W zależności od rodzaju, może to nie być wystarczający czas, aby naprawić wszelkie pojawiające się problemy. Z tego powodu konieczne są regularne kontrole stomatologiczne i zdjęcia rentgenowskie w celu monitorowania leczenia. Po dziewięciu do dwunastu miesiącach powierzchnia traci swój połysk. Wówczas należy ją ponownie wypolerować. Licówki kompozytowe mają żywotność około trzech do pięciu lat, ale są sytuacje, w których może zaistnieć potrzeba ich wcześniejszego usunięcia.

Direct vs Indirect

Kontrastujące wyniki pośrednich i bezpośrednich procedur usuwania licówek z żywicy kompozytowej na zębach doprowadziły do debaty pomiędzy bezpośrednim i pośrednim usuwaniem licówek. Preferowaną metodą jest usuwanie bezpośrednie, ponieważ wymaga mniejszego wysiłku fizycznego i artystycznego, a także może przynieść lepsze rezultaty bez konieczności ponownej wizyty lub rachunku w laboratorium. Ponadto bezpośrednie licówki z żywicy kompozytowej są znacznie trwalsze niż licówki pośrednie, ale wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

Wady i zalety bezpośredniego i pośredniego usuwania licówek kompozytowych na zębach należy dokładnie rozważyć przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej dla Ciebie metody. Usuwanie bezpośrednie jest szybsze, ale wymaga znacznej ilości środka znieczulającego i nie jest najlepszym wyborem w przypadku dużych zmian kosmetycznych. Z drugiej strony, usuwanie pośrednie może przynieść trwalsze rozwiązanie, choć wyniki mogą być mniej estetyczne. Z drugiej strony, usuwanie pośrednie może być drogie i inwazyjne.

Pokarmy, które je barwią

Większość osób ma założone na zęby licówki kompozytowe i uwielbia ten rezultat. Te kosmetyczne ulepszenia dają wspaniały uśmiech i mogą pomóc w poprawie samooceny i pewności siebie. Jednak mogą one również plamić i żółknąć z czasem. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec przebarwienia i blaknięcie z kompozytowych klejenia. Oprócz regularnego szczotkowania należy regularnie płukać jamę ustną wodą po spożyciu barwiących pokarmów i napojów.

Chociaż wiele osób uważa, że wypicie filiżanki czarnej herbaty lub kawy nie spowoduje przebarwienia licówek kompozytowych, napoje te mogą w rzeczywistości spowodować ich przebarwienie. Kawa i herbata zawierają duże ilości kwasu, który może wytrawić Twoje licówki. Należy również unikać palenia tytoniu, które nie tylko przebarwia zęby, ale ma również inne negatywne skutki dla zdrowia. Aby zapobiec przebarwieniom, należy szczotkować i płukać zęby po wypiciu tych napojów lub używać gumy do żucia.

Symptomy przebarwień

Jeśli masz na zębach licówki kompozytowe, powinieneś uważać na typowe przebarwienia. Napoje i pokarmy o wysokiej pigmentacji mogą spowodować przebarwienie licówek. Należą do nich kawa, herbata, sosy jagodowe i curry. Staraj się unikać tych pokarmów i napojów lub przynajmniej myj zęby po ich spożyciu. Jeśli szczotkowanie nie jest możliwe, przepłucz usta wodą po wypiciu kawy, herbaty lub napoju gazowanego.

Jeśli zauważysz przebarwienia, powinieneś odwiedzić dentystę. Istnieją bowiem dwa rodzaje przebarwień: zewnętrzne i wewnętrzne. Plamy wewnętrzne powstają wewnątrz zęba, natomiast plamy zewnętrzne na jego powierzchni. Dentysta będzie w stanie wykryć te problemy i zalecić najbardziej odpowiednie leczenie. Specjalista stomatolog będzie mógł również ocenić, czy Twoje licówki są przebarwione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top