Resekcja korzenia zęba – z czego się składa?

Resekcja korzenia zęba - z czego się składa?

Resekcja korzenia zęba to zabieg chirurgiczny, który może usunąć dużą część korzenia zęba. Wykonuje się go poprzez usunięcie zainfekowanej tkanki z wierzchołka korzenia, a następnie wypełnienie pustej przestrzeni. Następnie dziąsła są zszywane z powrotem na miejsce. Zabieg może trwać zaledwie jeden dzień. Oto kilka rzeczy, których można się spodziewać podczas i po zabiegu.

Procedura

Resekcja korzenia jest powszechnym zabiegiem stomatologicznym polegającym na usunięciu zainfekowanego lub uszkodzonego korzenia zęba. Zabieg rozpoczyna się od podniesienia dziąsła wokół wierzchołka korzenia. Następnie chirurg odsłania kanał korzeniowy i usuwa zainfekowaną i zmienioną zapalnie tkankę. Następnie chirurg zamyka nacięcie za pomocą szwów. Kość i tkanka wokół korzenia zagoją się. Ząb pacjenta zwykle odzyskuje swoją normalną funkcję w ciągu tygodnia.

Resekcja korzenia zęba różni się od leczenia kanałowego, które wykonuje się w celu uratowania zęba. Leczenie kanałowe usuwa uszkodzoną część zęba oraz usuwa nerwy i naczynia krwionośne. Resekcja korzenia natomiast usuwa cały korzeń. Często wykonuje się to na tylnych trzonowcach, ponieważ są one tak kruche i nie warto ich ratować. Zabieg ten stosuje się, gdy ponowne leczenie korzenia zęba jest niemożliwe lub nie jest możliwe.

Zabieg resekcji korzenia zęba jest powszechnie wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dziąsło jest podnoszone z kości szczęki, odsłaniając wierzchołek korzenia. W trakcie zabiegu usuwany jest wierzchołek korzenia, a struktura kostna otaczająca korzeń jest przygotowywana pod biokompatybilny zamiennik. Po zakończeniu zabiegu pacjent musi udać się na kontrolę stomatologiczną, a przez następne dwa lata co pół roku wykonywane będzie zdjęcie radiologiczne w celu sprawdzenia gojenia.

Zabieg ten znany jest również jako hemisekcja. Usuwa on jeden korzeń zęba i część korony, ale nie cały ząb. Jest to często konieczne, jeśli pacjent miał wielokrotne leczenie kanałowe. Resekcja może zapobiec dystalnemu rozszerzeniu. W niektórych przypadkach procedura ta jest wykonywana jako część leczenia endodontycznego. Jest to również najlepsza opcja dla pacjentów, którzy mieli nieudane leczenie kanałowe i nie są zadowoleni z jego wyników.

Wskazania

Resekcja korzenia zęba to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmienionej zapalnie części korzenia i związanych z nim tkanek łącznych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W tkance dziąsła wokół korzenia zęba wykonuje się niewielkie nacięcie. Chory korzeń jest następnie odcinany, oczyszczany, a nacięcie zamykane jest szwami. Pozostała struktura zęba jest chroniona za pomocą korony stałej.

Resekcja korzenia zęba została wykonana u 17 pacjentów z powodu resorbowanych korzeni zębów. U jednego z pacjentów stwierdzono nieperiodyczną resorpcję korzenia. Konieczna była pilna ekstrakcja zęba 18. Radiogram okołowierzchołkowy wykazał dużą radiolukcję przy wierzchołku mezjalnym korzenia policzkowego oraz martwicę miazgi. Sondowanie okołowierzchołkowe pacjenta ujawniło utratę przyczepu nad korzeniem dystalnym. Ponadto na odsłoniętej powierzchni korzenia stwierdzono niewielką ilość kamienia nazębnego. Poddziąsłowo, na odsłoniętej powierzchni korzenia również wyczuwalny był kamień.

Istnieje kilka powodów resekcji korzenia zęba. Pacjenci mogą wymagać resekcji korzenia, ponieważ leczenie zachowawcze zawiodło. Można ją również wykonać po wykonaniu koron całkowitych lub leczeniu endodontycznym, aby zapobiec rozszerzeniu dystalnemu. Procedura ta jest mniej inwazyjna i ma lepsze rokowania. Istnieją trzy główne powody resekcji korzenia zęba:

Pacjent może odnieść korzyść z resekcji korzenia, jeśli ząb jest mocno spróchniały, jest złamany lub ma złamany korzeń. Złamany korzeń może być również poddany resekcji, jeśli ząb jest uszkodzony. Wycięty korzeń może być wykorzystany do uratowania zdrowej części zęba. Wreszcie, resekcja korzenia zęba jest często najlepszym sposobem leczenia zębów wielokorzeniowych.

Koszt

Apicoektomia może być kosztowną procedurą, z zakresem kosztów od 900 do 1300 dolarów bez ubezpieczenia. Koszt zależy od rodzaju zęba i jego lokalizacji, kwalifikacji endodonty lub chirurga szczękowego oraz stanu, w którym mieszkasz. Ubezpieczenie stomatologiczne zazwyczaj pokrywa koszty rutynowych zabiegów, natomiast chirurgiczne ekstrakcje mogą nie być pokrywane. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia stomatologicznego, możesz znaleźć w swojej okolicy dentystę, który wykona ten zabieg po niższej cenie.

O ile nie posiadasz ubezpieczenia stomatologicznego, koszt resekcji korzenia zęba jest Twoim obowiązkiem. Jeśli masz nieświeży oddech lub poważną infekcję, niektóre gabinety stomatologiczne mogą opracować dla Ciebie plan płatności lub możesz negocjować z nimi zniżkę. W niektórych przypadkach poważna infekcja może wymagać usunięcia zęba, co będzie kosztować więcej niż leczenie kanałowe. Niezależnie od tego, czy posiadasz ubezpieczenie stomatologiczne, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś omówić swoje możliwości z dentystą.

Kanały korzeniowe w przypadku zębów trzonowych są zazwyczaj droższe niż w przypadku innych zębów, ponieważ wymagają więcej pracy. Koszty różnią się w zależności od regionu, w którym mieszkasz, oraz od konkretnego gabinetu stomatologicznego, do którego się udajesz. Często kanały korzeniowe wymagają również korony po tym, co będzie dodać do kosztów. Koszt korony może przekroczyć 1000 dolarów. Przed wykonaniem kanału korzeniowego należy odpowiednio zaplanować pokrycie tego kosztu.

W zależności od posiadanego ubezpieczenia, koszt leczenia kanałowego może wynieść nawet 1000 dolarów lub więcej. Powinni Państwo mieć możliwość otrzymania zwrotu wszelkich kosztów, jakie poniosą Państwo w wyniku zabiegu. Należy również wiedzieć, że leczenie kanałowe może być drogie, ale większość dentystów chętnie oferuje opcje finansowania, jeśli masz dobry plan ubezpieczenia stomatologicznego. Dentysta może również z wyprzedzeniem omówić z Tobą koszt korony.

Objawy

Resekcję korzenia zęba wykonuje się, gdy ubytek lub zakażenie rozprzestrzeniło się na obszar korzenia zęba. Zabieg ten, zwany również apicoektomią, usuwa zainfekowane lub uszkodzone tkanki. Po zabiegu resekcji korzenia endodonta lub stomatolog wypełnia pusty ubytek materiałami biokompatybilnymi. Proces ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a wokół tkanek dziąsła wykonuje się nacięcie w celu uzyskania dostępu do zainfekowanych tkanek okołowierzchołkowych.

Do badania włączono jedynie 28 pacjentek, co utrudnia standaryzację wskaźników niepowodzeń. Ponadto okres obserwacji wynosił tylko 8 lat i konieczne są dalsze badania kontrolne, aby określić, czy stan przyzębia pacjentów ulega poprawie czy pogorszeniu. Niemniej jednak inne badania sugerują, że wskaźnik niepowodzeń jest niski u kobiet. Dzieje się tak pomimo faktu, że kobiety mają słabsze siły zgryzu niż mężczyźni. Dodatkowo pacjentki w badaniu lepiej wykonywały szczotkowanie i profilaktykę stomatologiczną w porównaniu z mężczyznami.

Kiedy należy poddać się resekcji korzenia zęba? Należy mieć świadomość, że istnieje kilka możliwych powikłań związanych z tym zabiegiem. Większość resekcji korzeni wykonuje się na zdrowych zębach. Jeśli zęby kluczowe są chore, uszkodzone lub w inny sposób zainfekowane, zostaną usunięte. Ale jeśli korzeń jest zdrowy i ma silną wspierającą kość i tkankę dziąsłową, jest dobrym kandydatem do amputacji korzenia. W niektórych przypadkach próchnica lub zakażenie bakteryjne powodują poważny ubytek kości w miejscu resekcji.

Podczas zabiegu na korzeniu zęba zostanie umieszczona korona tymczasowa. Ostatecznie na zębie zostanie umieszczona korona stała, która będzie chronić go przed dalszymi uszkodzeniami. Zabieg ten kosztuje więcej niż wszczepienie implantu i może nie trwać tak długo. Ponadto, resekcja korzenia zęba może powodować bolesne skutki uboczne. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek poważniejszych prac stomatologicznych najlepiej skonsultować się z dentystą.

Celowa replantacja

Celowa replantacja korzenia zęba jest zabiegiem stomatologicznym, którego celem jest zachowanie naturalnego wyglądu, choć zabieg ten ma stosunkowo niski wskaźnik powodzenia. Może być skuteczną alternatywą dla leczenia kanałowego, ale nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego pacjenta. Ta procedura nie jest dla każdego, a istnieją pewne powikłania i ryzyko, które warto rozważyć. Poniżej przedstawiono niektóre z możliwych powikłań związanych z tą procedurą.

Celowa replantacja po resekcji korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na dokładnym usunięciu zęba i wykonaniu resekcji korzenia. Ząb jest następnie replantowany do zębodołu, w którym został usunięty. Warunkiem powodzenia jest dokładne przestrzeganie protokołu i dobór przypadków. Jednak w przypadku niedokładnego przeprowadzenia procesu ekstrakcji pacjent jest narażony na duże ryzyko zakażenia.

U 48-letniej kobiety wystąpiła nadmierna ruchomość i krwawienie dolnych zębów przednich. Nie miała wcześniejszych chorób ogólnoustrojowych ani urazów. W badaniu wewnątrzustnym i klinicznym stwierdzono patologiczną migrację w zębie 41, a podczas sondowania periodontologicznego stwierdzono głębokość kieszonki 8 mm. Dodatkowo w badaniu radiologicznym stwierdzono umiarkowaną lub znaczną utratę kości w stosunku do zęba 41. Pacjentowi udzielono świadomej zgody i wykonano plan celowej replantacji.

Celowa replantacja po resekcji korzenia zęba ma wysoki odsetek powodzenia. Początkowy odsetek powodzenia replantowanych zębów wynosi około 85%, natomiast późniejszy zabieg może skutkować wyższym odsetkiem. Atraumatyczna procedura ekstrakcji ma na celu zachowanie tkanek na powierzchni korzenia i zminimalizowanie sił inwazyjnych działających na powierzchnię korzenia. Atraumatyczny zabieg ekstrakcji trwa zazwyczaj nieco dłużej niż konwencjonalny, ale jego wyniki są znacznie mniej bolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top