Co to jest kompozyt stomatologiczny i jakie są jego zastosowania?

Co to jest kompozyt stomatologiczny i jakie są jego zastosowania?

Jako lekarz dentysta możesz się zastanawiać: Co to jest kompozyt stomatologiczny? I jak można najlepiej wykorzystać ten materiał? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizujmy jego właściwości estetyczne i funkcjonalne. Poniżej wymieniono niektóre zalety i wady tego materiału. Adaptacyjność, płynność, trwałość i koszt to tylko niektóre z zalet. E-book zawiera również strategie opracowane przez czołowych klinicystów stomatologicznych.

Adaptacyjność

Najwyższym testem klinicznym oceniającym możliwości kompozytu stomatologicznego jest adaptacyjność brzeżna. Uzupełnienia z odpowiednią zdolnością do adaptacji brzeżnej wykazują lepsze wyniki kliniczne w porównaniu z uzupełnieniami o słabej zdolności do adaptacji brzeżnej. Nieszczelność brzeżna może być wynikiem niepełnego uszczelnienia brzeżnego, próchnicy wtórnej oraz patologii miazgi. Zdolność adaptacyjna kompozytowych uzupełnień protetycznych została zbadana po sześciu miesiącach cyklicznych obciążeń i cykli termicznych w celu naśladowania środowiska jamy ustnej. Zdolność do adaptacji określono na podstawie pomiaru odległości międzyfazowej pomiędzy uzupełnieniem a ścianą szkliwa.

Kompozyty żywiczne są tradycyjną prezentacją kompozytów stomatologicznych. Kompozyty żywiczne nadają się do specjalistycznych zastosowań estetycznych i są często stosowane w ubytkach klasy I i II. Ich zastosowanie jest jednak ograniczone w miejscach o dużym naprężeniu. Wynika to z niskiego modułu sprężystości kompozytów żywicznych. Kompozyty przepływowe są podatne na skurcz polimeryzacyjny i w tych obszarach powinny być stosowane z ostrożnością. Mają również słabą odporność na ścieranie.

Stopień starzenia oceniono dla trzech kompozytów na bazie żywicy. Grupa SF charakteryzowała się najwyższym wskaźnikiem zniszczenia kohezyjnego w obrębie materiału kompozytowego. Zjawisko to nie było jednak widoczne w przypadku uzupełnień z grupy XF. Badacze doszli do wniosku, że niepowodzenie kohezyjne nie jest czynnikiem definiującym adaptację kompozytów, a raczej wynikiem ich stopnia polimeryzacji i wytrzymałości. Sugeruje to, że efekt starzenia się kompozytu stomatologicznego jest zależny od lepkości materiału.

Nie ma zgody co do dokładnych przyczyn skurczu polimeryzacyjnego, ale wiarygodną alternatywą może być zastosowanie badań z użyciem tomografii mikrokomputerowej. Techniki te mogą ocenić poziom adaptacji wewnętrznej i adaptacji brzeżnej w uzupełnieniach kompozytowych. Ponadto zastosowanie żywic hybrydowych i materiałów wypełniających może być korzystne dla danego pacjenta. Nowe oprogramowanie komputerowe może dodatkowo ułatwić zrozumienie procesu polimeryzacji. Zaproponowana metoda oceny wewnętrznej adaptacji kompozytów stomatologicznych może okazać się przydatna w przyszłości.

Adaptacyjność kompozytów stomatologicznych jest również związana z metodami ich utwardzania. Różne techniki utwardzania mają różny wpływ na skurcz polimeryzacyjny kompozytów stomatologicznych. Częściowe utwardzenie kompozytów stomatologicznych prowadzi do przebarwienia powierzchni żywicy, powstania szczeliny brzeżnej i mikroprzecieków. Różne techniki utwardzania mogą złagodzić te problemy. Jeśli są one stosowane prawidłowo, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej, mikroprzecieku i mikroprzecieku.

Płynność

Kompozyty stomatologiczne występują w kilku odmianach. Jeden z typów jest znany jako płynny. Jego właściwości obejmują wysoką płynność, doskonałe właściwości manipulacyjne i zwiększony skurcz polimeryzacyjny. Ale czy płynność jest rzeczywiście pożądaną cechą? DPR rozmawiał na ten temat z trzema klinicystami. Poniżej przedstawiamy ich opinie na ten temat. Jeśli jesteś ciekawy tego typu kompozytów stomatologicznych, czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Najpierw jednak przyjrzyjmy się, co to znaczy, że kompozyt stomatologiczny jest płynny.

Matryca żywiczna jest najsłabszym ogniwem materiału końcowego i odgrywa istotną rolę w zapewnieniu spójności pomiędzy poszczególnymi wypełniaczami. Objętość matrycy żywicznej jest zwykle minimalizowana w celu zmniejszenia absorpcji wody i współczynnika rozszerzalności cieplnej. Kompozyty są projektowane tak, aby wykazywały najlepsze właściwości mechaniczne, a stężenie objętościowe może się wahać od 25 do 70%. Poniższa tabela zawiera krótki przegląd głównych cech kompozytów stomatologicznych. W tym artykule zwrócimy uwagę na kilka bardziej powszechnych cech najczęściej stosowanych kompozytów stomatologicznych.

Twardość: Kolejnym ważnym atrybutem jest ilość twardości w kompozytach stomatologicznych. Twardsze materiały są trudniejsze do wypolerowania. Twardość jest również funkcją ilości powierzchni, która może wytrzymać zużycie ścierne. Oprócz ścieralności, twardość powinna być wystarczająco wysoka, aby uzyskać dobre wykończenie estetyczne. Kompozyty stomatologiczne powinny wykazywać wartości Ra, które zmierzają w kierunku progu 0,2um, który jest progiem retencji dla płytki nazębnej i 0,62um dla ludzkiego szkliwa. Poniższa tabela zawiera wykaz właściwości optycznych kompozytów stomatologicznych. Właściwości te są niezbędne do wizualizacji rentgenowskiej i adaptacji brzeżnej.

Wytrzymałość na zginanie to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Mimo że jest łatwa do zmierzenia, trudno ją powiązać z zachowaniem klinicznym. Jednak wytrzymałość na zginanie jest ważnym czynnikiem w przypadku uzupełnień w odcinku tylnym. Na wytrzymałość na zginanie ma również wpływ środowisko jamy ustnej. Testy przeprowadza się po 24 godzinach ekspozycji w kąpieli wodnej o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Następnie kompozyt poddawany jest termocyklingowi w temperaturze od 5 do 55 stopni C w celu symulacji starzenia.

Trwałość

Właściwości międzyfazowe kompozytów stomatologicznych mają zasadniczy wpływ na ich trwałość. Jakość tego interfejsu decyduje o stopniu konwersji i dyspersji cząstek wypełniacza. Cząstki ścierne mogą zagrażać trwałości kompozytów stomatologicznych, zwłaszcza gdy zęby są poddawane kwaśnej diecie lub napojom, takim jak napoje bezalkoholowe. Inne czynniki wpływające na trwałość kompozytów stomatologicznych to obecność czynników degradacyjnych oraz środowisko jamy ustnej. Płyn do płukania ust zawierający alkohol może powodować degradację kompozytów dentystycznych i zmieniać trwałość zębów odbudowanych takim materiałem.

Materiał stosowany w uzupełnieniach kompozytowych pochodzi z kilku etapów, różniących się w zależności od producenta. Może to powodować dezorientację, szczególnie w przypadku pacjentów o specjalnych potrzebach. W niniejszym artykule zostanie opisany proces i jego potencjalna trwałość. Poniżej wymieniono kluczowe czynniki, które należy rozważyć podczas oceny trwałości uzupełnienia kompozytowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kompozytach stomatologicznych, czytaj dalej! Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wyjaśnić niektóre z nurtujących Cię pytań.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of General Dentistry wykazało, że stosowanie uzupełnień kompozytowych nie jest preferowane we wszystkich przypadkach, zwłaszcza w ubytkach klasy II z ciężkimi kontaktami. Stwierdzono również, że kompozyty były rzadko wybierane do odbudowy w obszarze klasy II, w którym szczególnie trudno jest kontrolować poziom wilgotności i zbudować wysoki punkt kontaktu. Wyniki pokazują, że większość dentystów nie zalecała umieszczania kompozytów w tych przypadkach, ale generalnie preferowali ich stosowanie w przypadku mniejszych ubytków.

Podczas badania przeprowadzonego w północnej Arabii Saudyjskiej naukowcy badali postawy i spostrzeżenia stomatologów dotyczące tylnych uzupełnień kompozytowych. Opracowali oni kwestionariusz, który został rozdany 230 lekarzom dentystom drogą elektroniczną i ręcznie. W sumie 136 stomatologów klinicznych odpowiedziało na kwestionariusz. Podobne badanie przeprowadzono w celu walidacji kwestionariusza, który zawierał pytania zamknięte. Ankieta była pilotowana wśród małej grupy stomatologów, a następnie rozprowadzona do 230 klinicznych lekarzy dentystów w regionie za pośrednictwem ręki lub poczty elektronicznej. Wszystkie procedury badawcze zostały zatwierdzone przez komisję etyczną na Uniwersytecie Aljouf.

Koszt

Wypełnianie zębów stomatologiczną żywicą kompozytową jest powszechną praktyką, która wypełnia pęknięcia i przebarwienia. Wypełnienie kompozytowe jest niedrogim, bezbolesnym zabiegiem, który wykonuje się podczas jednej lub dwóch wizyt w gabinecie. Wielu ubezpieczycieli pokrywa koszty uzupełnień kompozytowych. Koszt łączenia kompozytowo-żywicznego może wynosić od 350 do 600 dolarów za ząb. Kwota, jaką zapłacisz za tę procedurę, zależy od kilku czynników, w tym od ubezpieczenia stomatologicznego.

Amerykańskie marki są zwykle tańsze niż ich europejskie odpowiedniki, ale nadal są droższe niż europejskie. Jeśli zamierzasz zapłacić za kompozyt stomatologiczny w Iranie, najlepsze marki do wyboru to te wyprodukowane w Niemczech. Amerykańskie marki są znane ze swojej długowieczności i wyższości, ale są droższe niż japońskie i szwajcarskie. Niemieckie marki są znane z wysokiej jakości, ale mogą kosztować ponad 100 dolarów za sztukę. Upewnij się, że sprawdzisz swoje możliwości, zanim zdecydujesz się na zakup.

Ząb kompozytowy może przetrwać do siedmiu do dziesięciu lat. Jednak właściwa pielęgnacja jest niezbędna, aby zapewnić, że Twój nowy kompozytowy ząb wygląda świetnie i pozostaje zdrowy przez jak najdłuższy czas. Jeśli obawiasz się o koszty, rozważ zalety i wady każdego typu. W Iranie kompozyty są znacznie tańsze niż laminaty. Ząb kompozytowy może przetrwać od siedmiu do dziesięciu lat, zanim będzie wymagał naprawy lub wymiany. Jeśli masz znaczne przebarwienia, licówki porcelanowe mogą być najlepszym rozwiązaniem.

Stomatologia kompozytowa może poprawić Twój uśmiech poprzez naprawę drobnych niedoskonałości w zębach. Ten rodzaj stomatologii estetycznej jest zwykle stosowany w przypadku przednich zębów, które są bardziej widoczne podczas rozmowy lub uśmiechu. Stomatologia kompozytowa może być również bardzo przystępna w porównaniu z licówkami stomatologicznymi. Ale, jak w przypadku każdej procedury kosmetycznej, jakość i trwałość zależy od właściwej higieny jamy ustnej. Dlatego ważne jest, aby starannie wybrać swojego dentystę. W Iranie można zadzwonić pod poniższy numer, aby umówić się na konsultację.

Raport zawiera również szczegółową analizę globalnego rynku Dental Composite Dispenser Gun. Korzystając z tego raportu, uzyskasz dostęp do najnowszych trendów i zrozumiesz, jak te trendy wpływają na rynek. Raport zawiera kluczowe informacje o wszystkich graczach w branży, w tym produkcję, konsumpcję i ceny. Analiza obejmuje również krajobraz konkurencyjny. Po przeczytaniu tego raportu możesz zdecydować, ile chcesz wydać. Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, ile kosztuje kompozyt stomatologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top