Jak można wyprostować jeden ząb za pomocą aparatu ortodontycznego?

Jak można wyprostować jeden ząb za pomocą aparatu ortodontycznego?

Wykorzystując anatomię szczęki, aparat ortodontyczny działa w celu wyprostowania tylko jednego zęba. Zęby są przymocowane do kości szczęki poprzez więzadło zwane więzadłem przyzębia. Więzadła te są wykonane z kolagenu i działają jak amortyzatory. Pozwalają one również na niewielki naturalny ruch pomiędzy zębami. Więzadła te łączą się z powierzchniami korzeni zębów za pomocą substancji zwanej cementem. W rezultacie osoba nosząca aparat ortodontyczny ma bardziej pożądany uśmiech.

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z endomedica.pl

Założenie aparatu ortodontycznego

Jeśli chcesz poprawić swój uśmiech, założenie aparatu na jeden ząb może być doskonałym wyborem. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, które wymagają noszenia wielu kaset w celu skorygowania całego łuku, aparat na jeden ząb będzie potrzebny tylko na jednym zębie. Dzięki temu można kontynuować szczotkowanie i nitkowanie zębów jak zwykle. Należy również ograniczyć spożywanie lepkich pokarmów, takich jak chipsy, lody i guma do żucia. Należy również ograniczyć żucie przedmiotów niebędących żywnością, takich jak słomki, grzebienie, a nawet szczoteczki do zębów.

Próchnica osłabia zęby poprzez usuwanie minerałów i powodowanie infekcji przez szkodliwe bakterie. Dlatego stomatolodzy zalecają zakładanie aparatów ortodontycznych tylko wtedy, gdy zęby są zdrowe i wolne od próchnicy. Jeśli zęby są uszkodzone, aparat nie utrzyma ich razem. W takim przypadku dentyści mogą zasugerować inne rozwiązania w celu przywrócenia uśmiechu, takie jak łączenie kosmetyczne i korony porcelanowe. Na przykład, jeśli Twoje zęby są popękane, najlepiej poddać się tym zabiegom, zanim pojawią się na nich jakiekolwiek ubytki.

Podczas gdy aparat ortodontyczny może pomóc z jednym zębem, nie jest dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Chociaż możesz być w stanie skorygować jeden krzywy ząb bez potrzeby stosowania dodatkowych aparatów, będziesz musiał nosić je i dbać o nie każdego dnia. Większość ludzi nie jest w stanie poświęcić się na rok regularnych wizyt w klinice. Poza tym pojedynczy ząb może powodować dodatkowe problemy dla całej jamy ustnej, takie jak zaciskanie i zgrzytanie zębami.

Wbrew temu, co słyszałeś, jeśli masz aparat tylko na jeden ząb, powinieneś wiedzieć, że rezultaty nie będą miały wpływu na pozostałe zęby. W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, jeden ząb nie będzie miał wpływu na inne zęby, które mogą wymagać przesunięcia. Ale jeśli inne zęby nie poruszają się, to powinieneś rozważyć możliwość uzyskania aparatu na jeden ząb. Podczas gdy aparat nie będzie miał wpływu na inne zęby, nadal można uzyskać inne zabiegi kosmetyczne, takie jak klejenie i licówki, aby poprawić ich położenie.

Założenie aparatu na jeden ząb

Jeśli masz jeden krzywy ząb, możesz się zastanawiać, czy założenie aparatu będzie dla Ciebie szkodliwe. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko przez krótki okres czasu. Będziesz musiał przyzwyczaić się do uczucia noszenia aparatu. Pierwsze kilka tygodni jest trochę niewygodne, ale ból ustąpi po tygodniu lub dwóch. Trzeba będzie również nauczyć się dbać o aparat, co może być kłopotliwe, ale na dłuższą metę warto.

Założenie aparatu na jeden ząb nie ma wpływu na pozostałe zęby, więc należy o tym pamiętać, gdy rozważa się ten sposób leczenia. Jeśli Twój ząb jest lekko skrzywiony i chcesz poprawić jego wygląd, możesz rozważyć Invisalign, licówki lub bonding. Jeśli nie czujesz się komfortowo na myśl o noszeniu aparatu ortodontycznego, możesz również rozważyć założenie licówek lub wykonanie bondingu, aby poprawić wygląd swojego krzywego zęba. Noszenie aparatów utrzymujących zęby w ryzach zapobiegnie ich przesunięciu.

Choć być może nie potrzebujesz aparatu tylko na jeden ząb, założenie aparatu na wszystkie zęby zdecydowanie wpłynie korzystnie na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Na przykład, jeśli masz krzywe lub nieprawidłowo ustawione dolne zęby, możesz założyć aparat na ten ząb, aby to naprawić. Chociaż te opcje mogą kosztować więcej pieniędzy, mogą one znacznie poprawić swój uśmiech. Jeśli otrzymujesz aparat na pojedynczym zębie, będziesz chciał się upewnić, że Twój ortodonta może sprawdzić, czy spełniasz te kryteria.

Proces nakładania aparatu na pojedynczy ząb może być trudny i bolesny, ale możesz być zaskoczony wynikami. Na szczęście dzisiejsza technologia sprawia, że założenie aparatu na jeden ząb jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a leczenie można dostosować do konkretnych problemów. Wyniki leczenia ortodontycznego są długotrwałe, i będą one poprawić swój uśmiech dramatycznie. I będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Kiedy nadejdzie czas, można uśmiechać się z ufnością po raz kolejny.

Uzyskanie aparatu na dwa zęby

Jeśli myślisz o uzyskaniu aparatu na dwa przednie zęby, proces może być nieco bardziej skomplikowany niż myślisz. Po pierwsze, podczas noszenia aparatu należy lepiej dbać o higienę jamy ustnej. Utrudni to normalne żucie i mówienie. Ponadto, możesz mieć do czynienia z nieprzyjemnym efektem ubocznym aparatu ortodontycznego: dyskomfortem. Aby zminimalizować ten dyskomfort, staraj się jeść miękkie pokarmy. Możesz również odczuwać ból języka lub warg, który można złagodzić za pomocą leków dostępnych bez recepty lub jedząc miękkie pokarmy.

Chociaż aparat ortodontyczny może wydawać się rozwiązaniem ekstremalnym, warto go rozważyć, jeśli masz dwa krzywe zęby. Poza tym, że aparat nie jest niewygodny, może poprawić Twój uśmiech i zmniejszyć ryzyko wystąpienia TMJ. Jeśli nie jesteś przygotowany na tego rodzaju zaangażowanie, aparat ortodontyczny może nie być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Pojedynczy ząb nie może być naprawiony przez sam aparat. Para aparatów ortodontycznych może pomóc Ci osiągnąć uśmiech, o którym zawsze marzyłeś.

Chociaż aparat ortodontyczny może wyglądać jak niewidoczny metal, w rzeczywistości nie przesuwa on zębów. Raczej wywierają delikatną siłę na zęby, aby je przesunąć. Więzadła i kości otaczające zęby ulegają ściśnięciu i w końcu obumierają. Komórki żywiące się kością zaczynają wtedy niszczyć ścieżkę kostną, umożliwiając przesunięcie zęba. Po zakończeniu leczenia aparat ortodontyczny będzie prawie niewyczuwalny. Aparat ortodontyczny ma jednak pewne wady. U niektórych osób po założeniu aparatu mogą pojawić się nawet bąble.

Czas trwania leczenia ortodontycznego wynosi zazwyczaj od około 12 miesięcy do dwóch i pół roku i wymaga od czterech do dziesięciu wizyt w tygodniu. Jest ono dostępne w ramach NHS dla dzieci poniżej 18 roku życia, ale zazwyczaj nie jest pokrywane przez NHS dla dorosłych. Więcej szczegółów na temat Twojej konkretnej sytuacji może udzielić Ci Twój dentysta. Najlepiej jest zaopatrzyć się w aparat ortodontyczny, gdy jesteś młody i zdrowy, ale nadal lepiej jest go założyć, gdy jeszcze rośnie.

Uzyskanie aparatu na trzy zęby

Noszenie aparatu na trzy zęby może być wymagającym procesem. Nowe doznania, jakie wywołuje aparat na zębach, mogą powodować ból, zwłaszcza po wewnętrznej stronie warg i dziąseł. Jest to normalne, ponieważ jama ustna nie jest przyzwyczajona do tego, że metal lub plastik znajduje się tak blisko tkanek. Najbardziej nieprzyjemne skutki uboczne noszenia aparatu ortodontycznego ustępują zazwyczaj po kilku tygodniach. Jednak dyskomfort z nimi związany może utrzymywać się dłużej niż przewidujesz.

Oprócz tego, że proces ten stanowi wyzwanie pod względem estetycznym, wymaga również większej dbałości, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Ponadto, zęby z aparatem utrudniają prawidłowe żucie i mówienie. Aby uniknąć tych problemów, należy zawsze zasięgnąć profesjonalnej porady na temat korzyści i zagrożeń związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego. Profesjonalnego ortodontę można znaleźć dzięki skierowaniu od lekarza ogólnego. Jeśli nie czujesz się komfortowo podczas wizyty u ortodonty, możesz odwiedzić gabinet stomatologiczny, w którym pracują terapeuci i technicy ortodontyczni.

Zakładanie aparatu na cztery zęby

Jeśli zakładasz aparat na cztery zęby, pamiętaj, że powinieneś kontynuować swoją rutynę higieny jamy ustnej, aby utrzymać aparat ortodontyczny w czystości i zdrowiu. Zamki i druty w aparacie mogą zatrzymywać jedzenie i płytkę nazębną, co może powodować przebarwienia i próchnicę. Zakup elektrycznej szczoteczki do zębów sprawi, że dokładnie wyczyścisz wszystkie powierzchnie, a specjalistyczne główki szczoteczki mogą usunąć więcej płytki nazębnej. Powinieneś również używać specjalistycznej nici dentystycznej przeznaczonej do czyszczenia szczelin między zębami i mostami.

Jeśli martwisz się tylko o swój wygląd i nie masz poważnych problemów ze zgryzem, być może lepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w aparat na cztery zęby. Zdobędziesz je w krótszym czasie i po niższych kosztach. Jedynym minusem tego leczenia jest to, że może być bardzo kosztowne, kosztując wszędzie od 15k do 20k dolarów. Jednak korzyści są tego warte. Będziesz się uśmiechać do końca życia!

Podczas gdy aparat ortodontyczny może pomóc skorygować kilka problemów, są one szczególnie ważne dla osób z poważnymi problemami zgryzu. Jeśli Twoje zęby nie są w odpowiedniej pozycji, może to powodować zgrzytanie zębami, przyczyniać się do powstania zaburzeń TMJ i utrudniać przeżuwanie pokarmów. Ponadto, wyrównanie zębów sprawi, że Twoja jama ustna będzie zdrowsza. Skutkiem tego będzie lepsze zdrowie dziąseł i zdrowsze zęby. Po założeniu aparatu ortodontycznego Twoje zęby będą prostsze i bardziej funkcjonalne.

Cena aparatu ortodontycznego zależy od ubezpieczenia stomatologicznego i planu leczenia. Większość planów ubezpieczeniowych pokrywa koszt podstawowego aparatu metalowego. Droższe aparaty mogą wymagać od Ciebie dopłacenia różnicy. Osoby dorosłe, które nie posiadają ubezpieczenia stomatologicznego, będą musiały się do niego zapisać przed założeniem aparatu. Jednak niektóre stany pokrywają koszty aparatów ortodontycznych dla dorosłych. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową Medicaid. Program ten może pomóc Ci ustalić, czy będziesz się kwalifikować do objęcia ubezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top