Jak radzić sobie z brakiem zębów

Jak radzić sobie z brakiem zębów

Radzenie sobie z brakiem zębów może być trudne. Ukrywanie zębów przed innymi może być męczące. Wiele osób decyduje się ukrywać swój uśmiech lub nawet izolować się, co przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Na szczęście istnieją sposoby radzenia sobie z brakiem zębów i odzyskać swój uśmiech. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Odkryj również różne rodzaje opieki stomatologicznej dostępne dla brakujących zębów. To może pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Mosty stomatologiczne

Most stomatologiczny to powszechny sposób na zastąpienie brakujących zębów. Jest on wykonywany na zamówienie i dopasowany do miejsca między dwoma naturalnymi zębami. Korony na zębach łączących zabezpieczają most na miejscu. Sztuczne zęby mogą być wykonane z amalgamatu srebra, odlewu złota lub porcelany. Porcelana jest najczęściej stosowanym rodzajem mostu. Podczas procesu przygotowawczego wykonuje się most tymczasowy, aby chronić odsłonięty obszar jamy ustnej.

Innym rodzajem mostu stomatologicznego jest most kompozytowy. Stanowią one bardziej nowoczesną alternatywę dla tradycyjnych mostów. Mosty kompozytowe mogą być założone podczas jednej wizyty i są przyklejane do zębów. Mogą być również wzmocnione taśmą lub drutem dla zwiększenia wytrzymałości. Mosty kompozytowe zyskały popularność na przestrzeni lat. Oferują one najwyższy stopień stabilności i naturalnie wyglądający wygląd. Są idealne dla osób, które chcą mieć most, który wygląda jak ich oryginalne zęby.

Oprócz walorów estetycznych, mosty protetyczne mogą pomóc w poradzeniu sobie z brakiem zębów. Są one często tymczasowe, co oznacza, że nie trzeba ich zdejmować przed pójściem spać. Mogą jednak powodować pewien dyskomfort, jeśli nie są dobrze dopasowane. Most może być również bardzo kosztowną procedurą, dlatego wybór właściwego jest bardzo ważny. Procedura ta wymaga dokładnego badania stomatologicznego i cyfrowych zdjęć rentgenowskich.

Protezy zębowe

Protezy zębowe są niedrogim rozwiązaniem dla wielu osób, które straciły wszystkie lub część swoich zębów. Podczas gdy niektórzy ludzie są odporni na pomysł noszenia protez, nadal oferują wiele funkcjonalności i estetyki. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, dostosowując się do nowego zestawu zębów. Po pierwsze, należy być realistą co do oczekiwań wobec protez. Nie będą one wyglądać ani czuć się jak naturalne zęby, więc musisz być gotowy na to, że będą wyglądać i czuć się inaczej.

Po drugie, należy pamiętać, że nowe protezy muszą być czyste. Musisz utrzymywać je w czystości przez cały czas, zwłaszcza jeśli masz pełny zestaw, ponieważ na początku mogą czuć się trochę niewygodnie. Protezy należy czyścić dwa razy dziennie, aby nie gromadziły się w nich bakterie. Musisz również pamiętać, że brak zębów nie uodparnia Cię na choroby dziąseł. Aby zapewnić sobie najlepsze rezultaty, należy jak najczęściej czyścić protezy.

Jeśli martwisz się o wygląd swoich protez częściowych, powinieneś unikać gwałtownych ruchów. Kichanie, śmiech i przygryzanie mogą spowodować zsunięcie się protezy częściowej. Unikaj jedzenia i picia w obecności innych osób, jeśli nie chcesz, aby proteza się wysunęła. Należy również uważać, aby nie żuć zbyt mocno lub zbyt delikatnie protezy, ponieważ plastikowa „guma” może nie wyglądać jak własne dziąsła. Jeśli niepokoi Państwa wygląd protezy, należy udać się do dentysty i omówić dostępne możliwości.

Migrujące zęby

Brakujące zęby i migracja zębów przeciwstawnych to oba powszechne problemy stomatologiczne. Brakujące zęby mogą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia jamy ustnej i wygląd uśmiechu. Na szczęście implanty stomatologiczne mogą wypełnić tę lukę. Skontaktuj się z gabinetem Gentle Dental już dziś, aby poznać zalety implantów stomatologicznych. Oto kilka faktów na temat brakujących zębów i migracji. Może Cię zaskoczyć fakt, że dzięki wszczepieniu implantów stomatologicznych możesz zaoszczędzić setki dolarów.

Proces migracji zębów może spowodować przesunięcie szczęki. Najczęściej dzieje się to w okolicy żuchwy. Najczęstszym zębem zatrzymanym jest drugi przedtrzonowiec żuchwy. W rzeczywistości to właśnie impakt jest najczęstszą przyczyną migracji tego zęba, a częstość występowania impaktu wynosi od 2,1% do 2,7%. Może jednak wystąpić również w wyniku innych przyczyn, w tym nawyków oraz chorób zapalnych lub dystroficznych.

Po utracie zęba zęby sąsiednie mogą zacząć migrować w puste miejsce. Zęby te mogą stać się nieprawidłowo ustawione i mogą powodować więcej problemów niż ich rozwiązywać. Mogą również stać się podatne na próchnicę i choroby dziąseł. Jeśli nie są leczone, zęby mogą przesunąć się z osi i być trudne do czyszczenia. Ostatecznie, może to prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Przemieszczające się zęby i ich braki mogą również prowadzić do deformacji szczęki i twarzy.

Choroby dziąseł

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom dziąseł jest praktykowanie właściwej higieny jamy ustnej. Oznacza to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty, codzienne nitkowanie zębów i unikanie palenia. Powinieneś również regularnie odwiedzać swojego dentystę. Dentysta może zalecić pewne zabiegi pomagające w leczeniu choroby dziąseł, takie jak skaling i polerowanie, czyli zabieg polegający na oczyszczeniu kieszonek przez higienistki stomatologiczne. Jeśli palisz, powinieneś przestać, a jeśli palisz, powinieneś przeczytać o zagrożeniach związanych z paleniem i implantami stomatologicznymi.

Po czyszczeniu zębów dziąsła powinny być zdrowsze i bardziej promienne. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pomoże ograniczyć powstawanie kamienia i płytki nazębnej. Ponadto dentysta może pokazać Ci prawidłowe techniki nitkowania. Jeśli nie możesz prawidłowo nitkować, można założyć sztuczne zęby, aby zastąpić brakujące zęby i choroby dziąseł. Protezy częściowe wypełniają pojedyncze lub wielokrotne braki. Chociaż noszenie protez może być początkowo niewygodne, stopniowo dostosują się one do Twojej jamy ustnej i zębów. Na początek należy zacząć jeść miękkie, nieklejące się pokarmy, aby zminimalizować podrażnienia dziąseł.

Oprócz chorób dziąseł, palenie papierosów i choroby wpływające na układ odpornościowy mogą również wpływać na Twoje zęby i dziąsła. Możesz również przyjmować leki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Niektóre leki zmniejszają przepływ śliny, która jest niezbędna do ochrony zębów. Inne leki, takie jak lek przeciwdrgawkowy Dilantin i lek przeciwanginowy Procardia, mogą powodować nieprawidłowy wzrost tkanki dziąseł. Wreszcie, palenie tytoniu może uszkodzić dziąsła, utrudniając ich naprawę.

Zaburzenia TMJ

Jeśli brakuje Ci zębów lub masz zaburzenia TMJ, nie jesteś sam. Około 12 milionów ludzi w USA cierpi na zaburzenia TMJ, a dziewięć na każde dziesięć kobiet doświadcza bólu i dyskomfortu związanego z TMJ. Zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, zrozumienie zaburzeń TMJ jest kluczowe. Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) łączy szczękę z czaszką, umożliwiając otwieranie ust i przeżuwanie pokarmu. Niestety, nieprawidłowe funkcjonowanie tego stawu może powodować przewlekły ból i sztywność, co sprawia, że otwieranie ust jest niezwykle trudne.

Na szczęście, jeśli nie masz dentysty, istnieje wiele sposobów leczenia zaburzeń TMJ bez wizyty u dentysty. Jedną z możliwości jest zastąpienie brakujących zębów mostem protetycznym, protezą częściową lub protezą całkowitą. Gdy brakuje zęba, sztuczne zęby mogą rozłożyć nacisk na szczękę bardziej równomiernie i zapobiec uszkodzeniu stawu. Istnieje również kilka leków dostępnych bez recepty, które mogą złagodzić ból i dyskomfort.

Wśród dostępnych metod leczenia zaburzeń TMJ znajdują się leki i urządzenia TENS. Urządzenia te dostarczają do szczęki prądy elektryczne o niskim poziomie, aby złagodzić ból. Pacjenci mogą wykonywać zabiegi TENS w domu lub w gabinecie lekarza. Terapia TENS może być również korzystna, jeśli cierpisz na bruksizm i bezsenność. Inną opcją jest ochraniacz na zęby. Ochraniacz ust może pomóc w zapobieganiu objawom zaburzeń TMJ poprzez utrzymywanie mięśni szczęki w stanie rozluźnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top