Zalety i wady metalowych i plastikowych aparatów do prostowania zębów

Zalety i wady metalowych i plastikowych aparatów do prostowania zębów

Istnieją zalety i wady stosowania metalowych i ceramicznych aparatów do prostowania zębów. Metalowe aparaty są widoczne, ale wymagają więcej konserwacji i regularnych kontroli. Musisz regularnie wymieniać druty i gumki, łączyć zamki i poddawać swoje zęby regulacji przez specjalistę stomatologa. Ale korzyści są znacznie większe niż wady. Poniżej wymieniono niektóre zalety i wady metalowych i plastikowych aparatów do prostowania zębów.

Invisalign

Tradycyjne aparaty ortodontyczne wykorzystują zamki i druty do przesuwania zębów. Wymaga to częstych wizyt u dentysty, gdzie muszą być one regulowane. Invisalign wykorzystuje serię alignerów, które pacjenci mogą samodzielnie zmieniać. Nadal muszą oni odwiedzać dentystę co sześć do ośmiu tygodni. Jednak Invisalign można zdjąć na specjalne okazje. Invisalign jest mniej zauważalny niż aparat ortodontyczny, ale wymaga większej liczby wizyt.

W przeciwieństwie do aparatów metalowych, aparaty ceramiczne lepiej komponują się z zębami. W zależności od stopnia niewspółosiowości, każdy z tych rodzajów może być konieczny. Mimo, że są słabsze od aparatów metalowych, mogą być rozwiązaniem w przypadku poważnych braków w uzębieniu. Zarówno aparaty metalowe, jak i plastikowe są estetyczne, ale mogą być kłopotliwe w noszeniu. Poza tym, same aparaty mogą być bolesne i wymagają regularnej konserwacji.

Aparat ceramiczny

Chociaż estetyka aparatów ceramicznych jest atrakcyjna, mogą one być mniej trwałe niż metalowe. W rzeczywistości prawdopodobieństwo złamania aparatu ceramicznego jest dwukrotnie większe. Jeśli uprawiasz sport lub wykonujesz czynności, podczas których często poruszasz ustami, być może warto rozważyć aparat metalowy. Aparaty ceramiczne będą wymagały częstszych kontroli i korekt ze strony ortodonty. W zależności od stanu zdrowia jamy ustnej i celów, prostowanie zębów aparatem ceramicznym może trwać dłużej niż aparatem metalowym.

Zamki ceramiczne są często większe niż zamki aparatów metalowych, co może nie być tak wygodne dla każdego. Ponadto elastyczne zamki mają tendencję do łatwiejszego przebarwiania się, więc trzeba będzie unikać pewnych pokarmów i napojów. Można uniknąć przebarwień unikając ciemnych napojów, palenia papierosów i wybielającej pasty do zębów. Na szczęście ceramiczne aparaty ortodontyczne są praktycznie niewidoczne na zdjęciach, a dentysta będzie sprawdzał Twoje zęby w regularnych odstępach czasu, aby upewnić się, że aparat pracuje dla Ciebie.

Niewidoczny aparat ortodontyczny

Jedną z największych zalet noszenia niewidocznego aparatu na zębach jest to, że praktycznie nie da się go zauważyć – nawet gdy się uśmiechasz. Może to być jednak wadą, jeśli musisz przebywać w otoczeniu ludzi. Ponadto, będziesz musiał być bardziej zdyscyplinowany w higienie jamy ustnej, ponieważ musisz upewnić się, że szczotkujesz i nitkujesz zęby po każdym posiłku. Jeśli masz zły nawyk higieny jamy ustnej, może to być czynnik zniechęcający do noszenia aparatu na zębach.

Ukryte aparaty ortodontyczne nie są odpowiednie dla wszystkich pacjentów. Mogą one powodować lekkie podrażnienie języka. Mniejsze zamki mogą zmniejszyć ten problem, ale niektóre osoby nadal odczuwają dyskomfort. Niektórzy pacjenci doświadczają również zmian w mowie podczas noszenia aparatu incognito, ale na ogół znikają one po dwóch do trzech tygodni. Metoda ta nie jest odpowiednia dla pacjentów z silnie przechylonymi lub kołkowymi zębami. Przed wyborem niewidocznego aparatu do leczenia należy omówić to z ortodontą.

Aparat metalowy

Podejmując decyzję o założeniu aparatu metalowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Większość ludzi czuje się skrępowana noszeniem metalowego aparatu, więc wybór przezroczystej alternatywy może być dobrym pomysłem. Metalowe aparaty ortodontyczne są bardziej zauważalne i mogą sprawić, że dana osoba poczuje się niepewnie. Jednakże, przy odpowiedniej opiece, metalowe aparaty ortodontyczne mogą być dostosowane do unikalnych potrzeb pacjenta. Aparaty te mogą trwać od dwóch do trzech lat i nie wymagają specjalnego usuwania ani czyszczenia.

Największą różnicą pomiędzy aparatami metalowymi a plastikowymi jest koszt. Aparaty plastikowe są bardziej przystępne cenowo i mogą wymagać mniej wizyt kontrolnych, ale aparaty metalowe są droższą opcją. Ostatecznie o tym, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, zadecyduje Twój stan zdrowia i budżet. Chociaż każde leczenie może pomóc Ci osiągnąć prosty uśmiech, istnieją pewne zalety i wady każdego typu. Plusy każdego z nich są wymienione poniżej.

Koszt aparatu ortodontycznego

Koszt plastikowego aparatu na zęby może się znacznie różnić, a rodzaj i powaga Twojego problemu stomatologicznego również będzie miała wpływ na koszt. Im bardziej złożony jest problem, tym droższe będzie leczenie, podczas gdy podstawowy aparat prostujący kosztuje mniej. Typowe leczenie będzie trwało od dwóch do trzech lat, a wizyty u dentysty będą konieczne dwa razy w tygodniu przez około dwadzieścia cztery godziny. Chociaż koszty mogą się różnić, ważne jest, aby rozważyć korzyści płynące z leczenia przed podjęciem decyzji.

Wiele firm ubezpieczeniowych pokrywa leczenie ortodontyczne, a niektórzy dentyści akceptują nawet płatności Medicaid. Należy sprawdzić w swojej firmie ubezpieczeniowej szczegóły, ale nie zawsze konieczne jest płacenie za całe leczenie w jednej płatności. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest uzyskanie wielu cytatów przed wyborem ortodonty. Należy również zwrócić uwagę na koszt utrzymania aparatu ortodontycznego. Nie tylko zmniejszy to Twoje ogólne koszty leczenia, ale także zwiększy Twoją samoocenę i pewność siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top